Azerbaycan’da ne kadar petrol üretiliyor?

14.10.2021

En merak edilen sorulardan biri, Azerbaycan‘da ne kadar petrol üretildiğiyle ilgili oluyor. Çünkü Azerbaycan ekonomisi petrol üzerine kurulu.

Geçen yıllara göre, petrol rezervi yüksek olan her ülke gibi Azerbaycan’da hızla kabuk değiştirmeye başlıyor. Özellikle önceki yıllara göre Bakü’de dünyaca ünlü markaların açtığı mağazalar, Bakü sokaklarını adeta Şanzelize’yi* andırıyor.

2014 yılının Ocak-Eylül aylarında Azerbaycan’da petrol-gaz üretimi ve işleme alanlarında ürün üretiminin 2 oranında azaldığı belirtiliyor. Azerbaycan Devlet İstatistik Komitesi’nin belirttiğine göre, 9 ayda 32,1 milyon ton petrol üretilmiştir. Bu da geçen yılın benzeri dönemine göre 0,4 milyon ton veya yüzde 1,2 oranından azdır. Karşılaştırma için belirtelmeli ki, 2013 yılının dokuz ay boyunca 32,5 milyon ton petrol üretimi yapılmıştı.

Bu yılın 9 ayında Azerbaycan’da 13,8 milyar metreküp metalik doğalgaz üretildi, bu da geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 milyar metreküp veya yüzde 5,3 oranından fazladır. Bu arada, 2014 yılının Ocak-Eylül aylarında Azerbaycan’da sanayide üretilen 25,2 milyar liralık ürünün 71,8 oranında veya 18,5 milyar manat değerinde (petrol, metalik doğal gaz ve diğer ürünler) üretilmiştir.

Geçtiğimiz ay, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve İngiliz BP’nin Hazar Denizi’nde ortaklaşa petrol arayacağının haberini vermiştik. Dilerseniz haberi buradan okuyabilirsiniz.

*Şanzelize: Fransa’nın Paris şehrinde bulunan ve lüks mağazaların olduğu bir cadde.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.