BlogEkonomi

Big Mac yemek için kaç saat çalışmak gerekiyor?

1968 yılı sabahı ilk kez McDonald’s tarafından satışa çıkarılan ve yıllardır en bilinen hamburger markası olan Big Mac‘i yemek için sizce Türkiye’de aralıksız kaç saat çalışmamız gerekiyor?

1986 yılından bu yana dünyanın önemli dergilerinden The Economist, dünya ülkelerinin para birimlerinin birbirlerine oranlarını gözlemleyebilmek adına Big Mac Endeksi‘ni ortaya çıkardı. Endeks, ilk zamanlarında her ne kadar doların satın alma gücünü ortaya çıkarma amacıyla oluşturulsa da 1993 yılından bu yana diğer ülke para birimlerinin dolar karşısındaki satın alım gücünü göstermek için kullanılan önemli bir finansal sembol oldu.

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından olan İsviçre merkezli UBS, bir araştırma raporu yayımladı. Yayımladığı raporda oldukça farklı verilerle ülkelere göre değişen satın alım güçlerini ortaya koydu. Rapora göre İstanbul, Türkiye’de yaşayan bir kişinin Big Mac alabilmesi için ortalama 34 dakika çalışması gerekiyor. New York, ABD’de yaşayan bir kişinin ise Big Mac alabilmesi için 11 dakika çalışması yeterli. Nairobi, Nijerya’da ise Big Mac alabilmek için yaklaşık 3 saat çalışmak gerekiyor.

Big Mac’in yanı sıra araştırma raporunda iPhone 6 ve 1 kilogram ekmek için çalışma süreleri de yer alıyor. New York’ta yaşayan bir kişinin 16 GB’lık iPhone 6 alabilmesi için 24 saat çalışması gerekirken, İstanbul’da yaşayan bir insanın 132 saat yani yaklaşık 5.5 gün çalışması gerekiyor. Nairobi’de yaşayan bir insanın ise iPhone 6 alabilmek için 468 saat yani yaklaşık 19 gün çalışması gerekiyor.

Araştırma raporunun bazı ülke şehirlerine göre sonuçlarını aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

Kaynak: UBS
Kaynak: UBS

Raporun tamamına şurada yer alan bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. İstanbul için bile gerçeği yansıtmıyor rakam. İstanbul’daki tüm zenginlerin servetini o kadar insana dağıtsak bile 34 dakika zor olmaz mı?

  2. 3 yıldır mcdonaldsın önünden bile geçmiyorum belkide geçemiyorum ne bileyim tercih ettiğim bir restoran değil ucuz olsada gitmem heralde. Tabloda Nicosia olarak belirtilen yer bizim Kıbrıs Lefkoşa mı başka yoksa başka biryer mi? Çünkü New York 11 dakika Lefkoşa 11 dakika görünüyor durum kıbrasta bu kadar iyi olabilir mi Yunanistan krizde zaten Türk tarafı malum dikkatimi çekti kimsede yazmamış.

  3. Çankaya mcdonalds da liseli öğrenciler var hep görüyorum işe gelip giderken haftalar önce arkadaşım niyetlenince çay aldık 1 bardak 3 lira civarında. Hergün yenecek veya içilecek ucuzluktada değil sahi niye pahallı böyle ilk kez dikkatimi çekiyor benim..

  4. Öğrenciler için hiç hesap yapmayalım. Az maaşa böyle pahallı yiyecekler yemek mantıklı görünmüyor

  5. Valla İstanbul ortalaması zengin demek ki. Bakın kabaca hesap yapalıım 1300 tl maaşa çalışıyorum haftasonunu çıkarsak günlüğüm 50 liraya geliyor. Günde yarım günde 12 saatten fazla çalışıyorum saatim 3,5 liraya denk geliyor bigmac denilen meret 17 lira şimdi bunu yemek için 4 saatten fazla çalışmam gerekiyor. Nijerya Nairobi dediniz demi? Okuduğunuz için teşekkürler.

  6. 17 lira verilir mi 10 gram ekmeğe? Veren var ki adamlar şube açıp duruyor. Çok sağlıksız 1995 yılında da Big Mac’te prezervatif çıkmıştı hiç unutmam. Yalan değil isteyen araştırsın görsün arşivlerde var. Gidin döner ekmek yiyin daha yararlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu