Big Mac yemek için kaç saat çalışmak gerekiyor?

1968 yılı sabahı ilk kez McDonald’s tarafından satışa çıkarılan ve yıllardır en bilinen hamburger markası olan Big Mac‘i yemek için sizce Türkiye’de aralıksız kaç saat çalışmamız gerekiyor?

1986 yılından bu yana dünyanın önemli dergilerinden The Economist, dünya ülkelerinin para birimlerinin birbirlerine oranlarını gözlemleyebilmek adına Big Mac Endeksi‘ni ortaya çıkardı. Endeks, ilk zamanlarında her ne kadar doların satın alma gücünü ortaya çıkarma amacıyla oluşturulsa da 1993 yılından bu yana diğer ülke para birimlerinin dolar karşısındaki satın alım gücünü göstermek için kullanılan önemli bir finansal sembol oldu.

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından olan İsviçre merkezli UBS, bir araştırma raporu yayımladı. Yayımladığı raporda oldukça farklı verilerle ülkelere göre değişen satın alım güçlerini ortaya koydu. Rapora göre İstanbul, Türkiye’de yaşayan bir kişinin Big Mac alabilmesi için ortalama 34 dakika çalışması gerekiyor. New York, ABD’de yaşayan bir kişinin ise Big Mac alabilmesi için 11 dakika çalışması yeterli. Nairobi, Nijerya’da ise Big Mac alabilmek için yaklaşık 3 saat çalışmak gerekiyor.

Big Mac’in yanı sıra araştırma raporunda iPhone 6 ve 1 kilogram ekmek için çalışma süreleri de yer alıyor. New York’ta yaşayan bir kişinin 16 GB’lık iPhone 6 alabilmesi için 24 saat çalışması gerekirken, İstanbul’da yaşayan bir insanın 132 saat yani yaklaşık 5.5 gün çalışması gerekiyor. Nairobi’de yaşayan bir insanın ise iPhone 6 alabilmek için 468 saat yani yaklaşık 19 gün çalışması gerekiyor.

Araştırma raporunun bazı ülke şehirlerine göre sonuçlarını aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

Kaynak: UBS
Kaynak: UBS

Raporun tamamına şurada yer alan bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu