Henüz Bilmeyenler için 8 Maddede Bitcoin

Fiziksel sınırları tamamen ortadan kaldıran Bitcoin ile 2009 yılının Ocak ayından bu yana ilk tanışmamızın üzerinden yıllar geçti. Bitcoin büyüdü, hakkında onlarca şey duyduk, duymaya da devam ediyoruz ama hala onu tanımayanlar var. Gerçi ekonomiyle ilgilenen ya da farklı yatırım yollarını harıl harıl arayan pek çok kimse çoktan onunla tanışmaya nail oldu. Fakat adını duymakla kalan ve Bitcoin hakkında az denilebilecek kadar fikir sahibi olanlar tam anlamıyla onu tanımıyor.

Küreselleşen dünyada fiziki sınırları tamamen ortadan kaldıran global para birimini tanımak için ona bir şans daha verin. Çünkü Bitcoin artık sanal olmaktan çıkarak somutlaştı ve küresel para birimi olmaya çok yaklaştı. Ekonomiyle ilgilenin ya da ilgilenmeyin hiç fark etmez, onunla henüz tanışmadıysanız artık tanışmanın vakti geldi.

Bitcoin hikâyesi büyük bir krizle başladı

2008 krizi Bitcoin fikrinin ortaya çıkmasına ön ayak oldu. Belki de fikrin hayata geçmesini hızlandırdı demek daha doğru olacaktır. 2008 kriziyle dünya ekonomisini etkileyen ABD’nin çıkmazlara girmesiyle kürsel para birimi dolar da büyük darbe almıştı. Doların aldığı darbelerle herkes yeni kürsel para biriminin euro mu yoksa yen mi olacağını tartıştığı sıralarda, Bitcoin çoktan yeni dünyada yerini almayı başarmıştı. Ona gerçekten ihtiyaç vardı.

Ne bir ülkesi var ne de bir otoriteye bağlı

Bitcoin’i özel ve diğer para birimlerinden farklı kılan en önemli özellikleri herhangi bir otoriteye veya ülkeye bağlı olmamasıdır. Bitcoin hiçbir otorite tarafından kontrol edilmiyor, bu paranın ülkesi de yok. Bitcoin’in herhangi bir merkez bankası ya da kuruluş tarafından kontrol edilmiyor olması demek gelecekte onun belirli bir ülke ya da bölgede toplanmaması durumunda herhangi bir ülkenin ya da bölgenin krizinden kolayca etkilenmeyeceği anlamına geliyor ki bu da onu eşsiz yapıyor.

Dolaşımda sınırlı miktarda bitcoin var

Sınırlı miktarda dolaşımda olan Bitcoin’in üretiminin de limiti vardır. Bitcoin üretebilmek için belirli prosedürler dahilinde oldukça karmaşık matematiksel denklemlerin sınırlı sayıdaki çözümlerine ulaşmak gerekmektedir. Üretim genellikle masaüstü bilgisayarlardan veya daha güçlü veri merkezleri aracılığıyla bilgisayar sistemleri kullanılarak yapılmaktadır.

Üretimle elde edilen Bitcoin miktarı 21 milyon olduğu andan itibaren üretim duracak ve böylece piyasadaki miktar da tamamen sınırlandırılmış olacak. Bitcoin üretimi durduğunda sınırlı sayıda dolaşımda kalan miktar da dengeye oturmuş olacak.

Ödeme için de kullanan var yatırım için de

Bitcoin’in ilk olarak 2010 yılında bilgisayar yazılımcısı Laszlo Hanyecz tarafından para transferi için kullanıldığı biliniyor. Bilgisayarının karşısında karnı acıkan Hanyecz, iki pizza siparişi veriyor ve siparişin ücretini 10 bin Bitcoin ile ödüyor. İnternet ortamında önceleri sınırlı sayıdaki işletme Bitcoin ödemesi kabul ediyordu fakat şimdiler de BTC kısaltması ya da ฿ sembolünü görebileceğiniz her işletme ödeme kabul ediyor.

Pek çok kimse Bitcoin’i ödeme yapmak için kullansa da yatırım yapmak için kullananlar da var. Bitcoin’in gelecekte daha da değerleneceğini düşünen birçok kişi fiyatı hala gerçekleşmesi beklenen fiyattan çok daha düşükken onu stoklamayı tercih ediyor.

Bilinenin aksine anonim değil

Bitcoin ile ödemeler anonim olarak yani herhangi bir kimlik bilgisi açıklama zorunluluğu olmadan yapılabiliyor ama yaygın bilinenin aksine yapılan ödemeler her zaman ve hatta halka açık olarak kayıt altında tutulmaya devam ediyor.

Bunu örnekle açıklamak daha doğru olacaktır. Örneğin, kredi kartınızla harcama yaptığınızda bir cep telefonu alırsanız hesap harcama listesinde yaptığınız ödeme rakamını görürsünüz. Aynı zamanda böyle bir ödemede kredi kartı sahibi olarak kişisel bilgileriniz de kayıt altına alınır. Fakat Bitcoin ile ödeme yaptığınızda kişisel bilgileriniz kayıt altına alınmıyor ama yaptığınız ödeme rakamı kayıt altına alınıyor. Her ne kadar anonim olsa da bu durum ödemelerinizin izlenebileceği anlamına geliyor.

Bitcoin yerel ve global aracılardan alınabiliyor

Dünyanın dört bir yanında hizmet veren aracılardan Bitcoin alınıp satılabiliyor. Bitcoin satın alırken tıpkı mevcut paranızla herhangi bir başka para birimini satın alır gibi alım yapıyorsunuz. Örneğin, Türk lirası, Japon yeni veyahut dolar ile aracılardan alım yapabiliyorsunuz. Dünyada Coinbase ve Bitstamp, Türkiye’de BTCTurk en popüler aracılar arasında yer almaktadır.

Kullanmaya başlamak için cüzdan indirmeniz gerekiyor

Bitcoin’i kullanmaya başlamanız için dijital bir bitcoin cüzdanı edinmeniz gerekiyor. Web üzerinde cüzdanınızı tutabileceğiniz gibi aynı zamanda masaüstü bilgisayarınızda ya da akıllı telefonlarınızda da cüzdanınızı tutabilirsiniz.

Ödeme yapma ve ödeme almaya başlamanız için şurada yer alan bazı popüler bitcoin cüzdanlarından birini tercih edebilirsiniz. Bitcoin her ne kadar sanalda olsa da gerçekte olduğu gibi cüzdanınızı korumanız gerekiyor. Mesela, cüzdanınız için sağlam bir şifre oluşturmak, cüzdan yazılımınızı güncel tutmak ve cüzdanınızı yedeklemek alabileceğiniz bazı önemler arasında yer alıyor.

Bitcoin’in değeri değişkendir

Yeni ve farklı oluşu, kimi zaman da likit olmayan piyasası ve bazı sebeplerle değeri değişir; bitcoin fiyatları yükselir veya düşer. Bu şu anlama geliyor, bugün 600 dolara aldığınız 1 BTC yarın 620 dolar da olabilir, 510 dolar da… Yüksek riski nedeniyle elde yatırım amaçlı bitcoin tutmak tavsiye edilmese de fiyat değişikliklerinden uzun, orta veya daha kısa vadede kâr elde etmek isteyenler ellerinde bu para birimini tutabiliyorlar.

Eğer yatırım amacıyla bitcoin’e yaklaşıyorsanız, değerinin hızlı ve sürekli değişkenliği nedeniyle en başından tasarruflarınızın yüksek risk altında olacağını kabullenmeniz gerekiyor.

2009 yılı Ocak ayında oluşturulan ve ilk kez bir yazılımcının pizza siparişi verirken kullandığı Bitcoin bugün hala çok genç olmasına rağmen 2013 yılına kadar gördüğü taleple değerini yükseltti. Bitcoin’in değerinin yükselmesinde Rus ve Çinli girişimcilerin Bitcoin madenciliği için büyük boyutlarda veri merkezleri kurmasının da etkisi büyük oldu.

Geçmişte 1000 dolar seviyelerine kadar çıkan bir Bitcoin’in bedeli şu anda ortalama 600 dolar civarında seyrediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.