Ekonomi

CalExit Referandumu ABD ekonomisi için ne anlama geliyor?

Kaliforniya sakinleri, Donald Trump’ın başkanlık seçimlerinden galip ayrılmasına üzülüyor ve ipin ucunu ele alabilmek için Birleşik Devletler’in geri kalanından ayrılmayı planlıyor.

Trump, seçimlerde Kaliforniya’dan önemli bir oy elde etti fakat liberal Kaliforniya, Hillary Clinton’ı, Trump’a karşı ezici bir üstünlükle eyaletlerinde zirveye taşıdı. Seçimlerde Kaliforniyalıların %61’inden fazlası Clinton’a oy verdi. Aynı zamanda bu rakam 1936’da Başkan Franklin D. Roosevelt’ten bu yana bir demokrat adayının, en yüksek katılımla aldığı oy anlamına da geliyor.

2019 senesinde Kaliforniyalılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geleceklerini tayin etmek adına yapılacak referanduma katılma fırsatı bulacak. CalExit denilen referandumda, Kaliforniyalılar ABD’de kalma ya da kalmama yönünde karara varacaklar.

Kaliforniya, hem nüfus hem de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bakımdan ABD’nin en büyük eyaleti olma özelliğini taşıyor. Örneğin, Kaliforniya, ekonomisi sayesinde bugün ABD’den bağımsız bir devlet olmuş olsaydı, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olacaktı. Bu Bağımsız Kaliforniya’nın Fransa gibi bazı AB üyesi ülkelerin ekonomilerini de listelerde alt sıralara itmesi anlamına geliyor.

Trump’ın seçilmesi sonrası piyasalar henüz sakinleşmemişken, sosyal medyada da başlatılan kampanyalarla desteğin her geçen gün arttığı CalExit’in, piyasalarda yaratacağı etki merak ediliyor. Fakat CalExit’in piyasalarda nasıl bir etki yaratacağını öngörebilmek için referandumun yapılacağı yıla yaklaşmayı beklememiz gerekmiyor.

İngiltere’nin sene başında Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alması, olası CalExit’in de piyasalarda yaratacağı etkiyi görmemize yardımcı olabilir. Brexit, küresel hisse senetlerinde rekor seviyede büyük kayıplar yaşanmasını tetiklemişti. Diğer yandan İngiliz sterlini rekor düzeyde elden çıkarılmış ve bu satışlar sonucunda sterlin 168 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Muhtemel bir CalExit, tam anlamıyla bir Brexit etkisi yaratmayabilir fakat bu, referandumun piyasalardaki belirsizliği artırmayacağı anlamına gelmiyor. ABD ekonomisine en büyük katkıyı sağlan eyalet konumda bulunan Kaliforniya, yıllık ortalama 2.5 trilyon dolarlık GSYİH ile Hindistan, Brezilya, Kanada, Rusya ve Güney Kore’nin önünde yer alıyor.

Kaliforniya, dünyanın en büyük teknoloji, sosyal ağ, e-ticaret gibi dev şirketlerine de Silikon Vadisi’nde ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle hisse senetleri piyasasında da CalExit ile kısa vadeli bir gerileme yaşanabilmesi muhtemel görünüyor.

Teknoloji sektörünün yanı sıra enerji ve sağlık gibi sektörlerin de CalExit’ten nasibini alması beklenebilir. Öte yandan, dünyanın en çok işlem gören para birimi olan ABD dolarının performansı da referandumun belirsizliği nedeniyle olumsuz etkilenebilir.

Kaliforniya’nın Birleşik Devletler’den ayrılması için başlatılan Yes California! kampanyası, ayrılık için sıraladığı nedenler arasında ticaret, borç ve vergi düzenlemeleri, sağlık ve ekonomi sorularını işaret ediyor.

Yazı ek olarak, Kaliforniya ekonomisi hakkında 8 gerçek adlı yayını da okumayı düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu