Kısaca Cari Açık Nedir?

13.10.2021

Cari açık veya cari denge kavramını ekonomi haberlerinde sıkça duyduğunuza eminim. Yazımda basitçe ve kısaca cari açık nedir anlatacağım.

Herhangi bir ülkedeki yerleşik kişi ve kuruluşların, başka ülkelerde bulunan kişi ve kuruluşlarla yapmış olduğu karşılıklı alışverişler cari dengeyi oluşturmaktadır. Bu alışverişleri; ülkeler arası ithalat-ihracat, turizm, taşımacılık vb. şeklinde örneklendirebiliriz.

Cari Açık Nedir?

Önce cari denge denilen kavramı açıklayayım; bahsettiğim alışverişlerde elde ettiğimiz dövizler, harcadığımız dövizlerden daha fazlaysa bu cari fazla anlamına gelir. Fakat harcadığımız dövizler, elde ettiğimiz dövizlerden fazlaysa o zaman cari açık vermiş oluruz veya başka bir tabirle cari dengemiz açık vermiş olur.

Kısaca daha az döviz elde ediyor ve buna karşında daha fazla döviz harcıyorsak cari açık oluşur.

Cari açık nasıl finanse edilir?

Cari dengenin açık vermesinden şunu almamız gerekiyor: eğer ki cari denge açık veriyorsa bu dengenin bir şekilde mutlaka finanse edilmesi gerekir.

Örneğin az ihracat yapıp, buna karşın daha fazla ithalat yapıyorsak bu durumu düzeltmek için yabancı sermaye, borçlanma ve kredi gibi fonlarla cari dengeyi finanse etmemiz gerekir.

Cari açık nasıl kapatılır?

Ülkemizde cari açığın en büyük nedenleri arasında hızlı büyümeye karşı bu açığın finanse edilmesinin daha da güç hale geldiğini gösterebiliriz. Diğer taraftan cari açık kapatma yolları da oldukça maliyetlidir. İthal mallara olan talebin azalması cari açığı azaltacaktır.

Kimi ekonomistler cari açığın kapatılabilmesi için ithal ürünlerin ülke içerisinde daha pahallı fiyatlardan satılması gerektiğini savunuyor. İthal ürünlerdeki fiyat yükselişi talebi azaltılırsa ve ülke içi üretim artarak, yerli malı tercih edilirse cari açık azaltılarak kapatılabilir.

YORUMLAR

 1. Burkan dedi ki:

  Vestel böyle birşey yapmıştı geçen aylarda kendi ürünleri satılsın diye. İthal marka ürünlerden daha yüksek ücret alınması yönünde iyi üretim yapın yerli malı kullanalım yanlış mıyım? Bu arada cari açık yine fazla ülkemizde kolay kolayda kapanacak türden değil.

  1. kalite dedi ki:

   o firmanın niyeti o değil aklı sıra uyanıklık yapacaktı önce kalite!

 2. Merve Sarıkaya dedi ki:

  İthal malların fiyatını yükselmenin iyi fikir olduğunu düşünmüyorum buna çözüm diyen insanın utanması lazım bunun yerine daha fazla dünya markası ürün yaratım ihraç etmemiz gerekir cari açık da kapanır.