Kısaca Cari Açık Nedir?

Cari açık veya cari denge kavramını ekonomi haberlerinde sıkça duyduğunuza eminim. Yazımda basitçe ve kısaca cari açık nedir anlatacağım.

Herhangi bir ülkedeki yerleşik kişi ve kuruluşların, başka ülkelerde bulunan kişi ve kuruluşlarla yapmış olduğu karşılıklı alışverişler cari dengeyi oluşturmaktadır. Bu alışverişleri; ülkeler arası ithalat-ihracat, turizm, taşımacılık vb. şeklinde örneklendirebiliriz.

Cari Açık Nedir?

Önce cari denge denilen kavramı açıklayayım; bahsettiğim alışverişlerde elde ettiğimiz dövizler, harcadığımız dövizlerden daha fazlaysa bu cari fazla anlamına gelir. Fakat harcadığımız dövizler, elde ettiğimiz dövizlerden fazlaysa o zaman cari açık vermiş oluruz veya başka bir tabirle cari dengemiz açık vermiş olur.

Kısaca daha az döviz elde ediyor ve buna karşında daha fazla döviz harcıyorsak cari açık oluşur.

Cari açık nasıl finanse edilir?

Cari dengenin açık vermesinden şunu almamız gerekiyor: eğer ki cari denge açık veriyorsa bu dengenin bir şekilde mutlaka finanse edilmesi gerekir.

Örneğin az ihracat yapıp, buna karşın daha fazla ithalat yapıyorsak bu durumu düzeltmek için yabancı sermaye, borçlanma ve kredi gibi fonlarla cari dengeyi finanse etmemiz gerekir.

Cari açık nasıl kapatılır?

Ülkemizde cari açığın en büyük nedenleri arasında hızlı büyümeye karşı bu açığın finanse edilmesinin daha da güç hale geldiğini gösterebiliriz. Diğer taraftan cari açık kapatma yolları da oldukça maliyetlidir. İthal mallara olan talebin azalması cari açığı azaltacaktır.

Kimi ekonomistler cari açığın kapatılabilmesi için ithal ürünlerin ülke içerisinde daha pahallı fiyatlardan satılması gerektiğini savunuyor. İthal ürünlerdeki fiyat yükselişi talebi azaltılırsa ve ülke içi üretim artarak, yerli malı tercih edilirse cari açık azaltılarak kapatılabilir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu