Ekonomi

Çin dijital ekonomiyi geliştirmek için internet hızını artırmayı planlıyor

Asya kıtasının en büyük ve etkili teknoloji fuarı organizasyonlarından biri olan ve Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) tarafından 27-30 Eylül 2017 tarihleri arasında Pekin’de gerçekleştirilen 2017 PT Expo China Fuarı (PTEXPO), bu yıl “Kuşak ve Yol Girişimi” teması altında bazı etkinliklerle tamamlandı.

PTEXPO etkinleri kapsamında Çinli şirketlerle yabancı şirketlerin ortak iş girişimcilerinin geliştirilmeleri desteklendi.

PTEXPO’da konuşma yapan MIIT Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong, dijital ekonomiye sağlıklı bir geçişin yapılabilmesi için; ülke çapında internet hızının ve kalitesinin artırılacağını, ek olarak internet ücretlerinin düşürüleceğini ve 5G teknolojisine geçiş planlarının da hızlandırılacağını açıkladı.

Bakan Yardımcısı Zhaoxiong, ülkede endüstriyel internet altyapısına daha fazla yatırım yapılması ve daha fazla internet uygulaması geliştirilmesine yönelik faaliyetlerin de hızlandırılması gerektiğini belirtti.

5G hedefleri ve internet hızının artırmasına yönelik bu planların ülkede yapay zeka, sanal gerçeklik, blockchain ve diğer teknolojik gelişmeleri tetikleyeceği öngörülüyor.

Çin, yeni nesil internet teknolojilerini araştırma, geliştirme faaliyetlerinde ve sektör standartlarının belirlenmesinde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor.

Bilgi ve iletişim sektörüne son yıllarda yoğun ilgi gösteren, yatırımlarını ve teşviklerini artıran Çin, bu alanda 2016’da büyük çaplı bir gelişim göstererek sektörü yaklaşık 3,35 trilyon dolar (22,6 trilyon yuan) değerinde bir büyüklüğe ulaştırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu