Ekonomi

Çin’de hizmet sektörü genişlemeye devam ediyor

Çin, sanayi ve fabrikalarıyla dünyanın geri kalanının dikkatini üzerine çekmekte iken, ülke ekonomisi, kendi hizmet sektörünü inşa edip hızlı bir ilerleme gerçekleştiriyor.

Dünya Bankası verilerine göre hizmet sektörü şimdilerde Çin gayrı safi milli hâsılasının yüzde ellisini oluşturuyor. Bu oran on sene önce %42 düzeyindeydi. Devam ede gelen değişim, devletin hizmet sektörüne, teknoloji geliştirmeye doğru planlı geçişine işaret ediyor. Hane halkı tüketimi de ekonominin yeni güçlendiricisi olarak planla uyumlu şekilde öne çıkıyor.

Hizmet sektörünün önemli bir büyüme alanı var

Bloomberg’in haberine göre Çin’in hizmet sektörü firmalarında (perakende, restoranlar, oteller ve emlak gibi) 300 milyondan fazla kişi çalışıyor. Fakat dünya çapında hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin hizmet sektörlerinin boyutları, Çin’in hizmet sektörünün büyümek için bolca alana sahip olduğunu gösteriyor.

Mesela CIA verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde gayri safi milli hasılanın yüzde seksenini hizmet sektörü oluşturuyor. Japonya ve Almanya’da bu rakamlar %71’in üstündeyken Birleşik Krallıkta ve Fransa’da %80’in üzerinde.

Brezilya, Rusya ve Hindistan gibi yükselen piyasa ekonomilerinde de hizmet sektörü gayrı safi milli hasılaya Çin hizmet sektöründen daha fazla katkı yapıyor. Brezilya’da bu oranlar %67 iken, Rusya’da %60 ve Hindistan’da %57 seviyelerinde.

Çin’in 13. Beş Yıllık Planı hizmet sektörünün GSMH’ye katkısını artırmayı bir öncelik haline getiriyor. Çin liderleri tüketim ve hizmetlerden beslenen büyümenin daha yüksek gelirli bir millet olma konusunda Çin’e yardımcı olacağını öngörüyor. Çin hizmet sektörü de önümüzdeki zamanlarda muhakkak daha kapsamlı bir incelemeyi hak ediyor.

Dev pazarıyla Çin, yatırımcı ve girişimcilere de büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor. Starbucks, Apple gibi şirketler ülkede yatırımlarına daha fazla ağırlık vermeye çoktan başladılar. Bu konuda ilginizi çekebilecek Çin’de yatırım ve iş fırsatları adlı yayına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu