Çin’in Ekonomisi, ABD’yi Geride Bıraktı

Çin, tarihinde ilk kez ABD‘yi geride bıraktı. Uluslararası Para Fonu (IMF), gelecek yıl Çin ekonomisinin daha da güçlenerek ABD ile arasındaki farkın 1 trilyon dolara ulaşacağını belirtti.

Çin ekonomisi satın alma gücü paritesinde ilk kez kendi hacmine göre ABD ekonomisini geride bıraktı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in satın alma gücü paritesi 17 trilyon 632 milyar dolar olarak açıklandı. ABD’de ise GSYİH, 17 trilyon 416 milyar dolar. Bu bilgiyi geçtiğimiz günlerde Uluslararası Para Fonu (IMF) açıkladı. Fonun tahminini göre, gelecek yıl Çin’in liderliği daha da güçlenecek. Çin ve ABD ekonomileri arasında fark 1 trilyon dolara ulaşacak. Cari fiyatlar söz konusu olduğunda ABD ekonomisi elbette dünya lideridir. ABD’nin GSYİH cari fiyatlarla 16 trilyon 800 milyar dolar, Çin’in GSYİH ise, 10 trilyon 400 milyar dolar.

Çin medyasının geniş yer verdiği bu haberde IMF Başkanı Christine Lagarde‘nin “Biliyorsunuz ki, bu sadece ekonomik bir gösterge. GSYH açısından baktığımızda Çin geride.” sözlerine de yer verildi.

Uzmanlar eskiden Çin ürünlerine karşı olumsuz bir ön yargı oluştuğunu belirtirken, günümüzde bu yargının yavaş yavaş ortadan kalktığını dile getiriyorlar. Çin, taklitleşmeden uzaklaşıyor ve kendi markalarını yaratmaya başlıyor. Önümüzdeki yıllarda Çin’in 2 milyon civarında marka başvurusu yapması bekleniyor.

Ayrıca, ABD ve Çin’i bir yana bırakırsak uzmanlar Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin İtalya, Almanya gibi büyük Avrupa ekonomilerini gelecekte geçeceğini belirtmektedirler.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu