Ekonomi

‘Darbe girişimi’ Türk lirasına değer kaybettirdi

Dün ülkemizde yaşanan darbe girişimiyle büyük şok yaşadık. Darbe girişimi sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 2800’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, 265 vatandaşımızın hayatı kaybetmesi nedeniyle de büyük üzüntü yaşamaya devam ediyoruz.

Dün akşam saatlerinde Boğaziçi Köprüsü’nün askeri araçlarla tek yönlü kapatılmasının ardından ortaya atılan ‘darbe’ iddialarına yönelik ilk resmi açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan gelmiş, Başbakan iddiaları doğrulayarak duruma ‘kalkışma girişimi’ şeklinde açıklık getirmişti.

Dolar 3 lirayı aştı

Başbakanın resmi nitelikteki ilk açıklamasının ardından o dakikalarda Türk lirası değer kaybetmeye başladı. Açıklama öncesinde 2,89 olan Dolar/TL kuru, açıklama sonrasında 3,05 seviyesine kadar yükseldi ve ardından 3,0198 seviyesine geri çekildi.

Türk lirası. Kaynak: WSJ Market Data Group
Türk lirası. Kaynak: WSJ Market Data Group

ABD doları yüzde 4.2 değer kazanırken, Türk lirası karşısında Ekim 2008’den itibaren görülen en büyük yükselişi kaydetti. Türk lirası da aynı tarihten bu yana en sert düşüşü yaşadı. Dolardaki yükselişe paralel olarak Euro da 3.3 lira sınırını aşarak 3.32 liraya kadar yükseldi. Aynı şekilde altında da yükseliş oldu.

iShares MSCI Türkiye ETF’leri düştü

iShares MSCI Türkiye ETF - Kaynak: WSJ Market Data Group
iShares MSCI Türkiye ETF – Kaynak: WSJ Market Data Group

iShares MSCI Türkiye ETF‘leri ABD’de işlem gününün sonunda yüzde 2.5 düştü.

Reuters’da yer alan bir haberde ABD borsaları darbe girişimi öncesinde kapandı fakat vadeli borsalarda Türkiye’de yaşanan olayların nedeniyle düşüşün olduğu belirtildi.

Pazartesi günü piyasaların açılışıyla Türk varlıklarındaki satışların devam edebileceği tahmin ediliyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir