Ekonomi

Donald Trump başkan seçilirse piyasalar nasıl etkilenir

Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Kasım 2016 gününde 58. Başkanlık seçimlerinin yapılması bekleniyor. Neredeyse hiç şansı olmayan Gary Johnson bir tarafa Hillary Clinton ve Donald Trump başa baş mücadele ediyor.

Birkaç gün öncesine kadar Clinton’ın başkan olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Kasımın 2’inci günü yapılan anket sonuçlarına göre Trump ve Clinton arasındaki fark neredeyse kapanmıştı. Süreç boyunca sürekli anketlerde Clinton önde gelse de iki adayın aralarındaki puan farkı hala bir sürprizle karşılaşmayacağımız kadar fazla değil. Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın galip gelmesi içeride Wall Street için, dışarıda da küresel piyasalar için istenmeyen kötü bir sürpriz olarak değerlendiriliyor.

Trump’ın anketlerde puan farkını kapatması veya birkaç puan farkla Clinton’ı geçmesi bile küresel piyasaları etkilemeye yetiyor.

Trump’ın başkan olması neden kötü bir sürpriz

Trump, adaylığı boyunca ekonomik vaatlerini anlattı durdu. “Büyük, şişman ve çirkin bir balon” olarak gördüğü ABD ekonomisinin, başkan olması halinde gelecek 10 yıl içinde en az yıllık yüzde 3,5 büyüyeceğinin sözünü verdi. Bunun mümkün olabilmesi için kamu ve federal harcamalardan büyük tasarruflar yapılması gerektiğini söyledi.

Trump’a göre hedef büyümenin sağlanması için ekonomik büyümeye yük olduğunu ve ABD’de istihdamı azalttığını düşündüğü NAFTA, Trans Pasifik Ortaklık (TPP) ve Güney Kore ile yapılan ikili ticaret anlaşmalarının da tekrar gözden geçirilmesi ve vergi indirimleri konusunda çalışmaların yapılması gerekiyor.

Trump’ın hızlı büyüme vaadiyle önerdiği ekonomi politikaları da piyasalarda endişe yaratıyor. Bu sebeple Donald Trump’ın başkan seçilme ihtimali istenmeyen kötü sürpriz olarak değerlendiriliyor.

Trump’ın başkan seçilmesi halinde piyasalar ne olur

Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ABD başkanlık seçimlerinden galip çıkarsa küresel piyasalarda büyük dalgalanmaların yaşanması bekleniyor. ABD içinde özellikle ABD borsalarında Trump’ın başkanlığının ardından, seçim günü ve seçim günü ertesinde endekslerde en az yüzde 25’lik bir düşüşün yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Hillary Clinton’un önüne geçen veya farkı nispeten kapatan Trump, son anketlerin ardından artan endişelerin de sonucunda spot altının 1.303 dolara yükselerek 4 Ekim’den beri en yüksek seviyeye gelmesinde etkili olmuştu.

Trump başkan seçilirse altın, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Euro gibi varlıklara talebin artması, fiyatların sert şekilde yükselmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra tahvillerde ve ABD dolarında da kayıpların yaşanması muhtemel görülüyor.

Türk Lirası gibi gelişmekte olan para birimlerinin birçoğunun da Trump’ın başkan seçilmesi durumda negatif yönde etkilenebileceği tahmin ediliyor. Diğer yandan İslami ülkelere yönelik duruşu ve İslamofobik tavrı hasebiyle ABD ile Türkiye politik ilişkilerinin yeniden biçimlendirilebileceği algısının Türk Lirası varlıklarında da tedirginlik yaratması beklenebilir.

Clinton’ın başkan seçilmesi ihtimalinde ise ABD hisse senedi, tahvil piyasaları ve küresel piyasaların çok fazla etkilenmesi beklenmiyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir