Ekonomi

Dubaili Banka Mashreq, Türk Bankalarına Talip

Yaklaşık 5.3 milyar dolar piyasa değeriyle Dubai‘nin en büyük üçüncü bankası olan Mashreq Bank Türkiye’de bulunan bankalara talip olduğunu açıkladı.

Arap milyonerler ülkemizde bulunan bankalara büyük ilgi gösteriyorlar. Mashreq Bank’ın CEO’su Abdul Aziz Al Ghurair, Reuters’a Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunarak ‘kontrol-çoğunluk hisselerine sahip olmak kaydıyla Türkiye’de ve Mısır’da satın almalara açık olduklarını’ dile getirdi.

Haziran ayında Mashreq Bank’ın Şekerbank’ı satın almak istemesiyle basında gündeme gelen haberler, Şekerbank yetkilileri tarafından doğrulanmayarak bu haberlerin gerçekleri yansıtmadığını belirttiler.

Yunan NBG, Finansbank’ı Satıyor

Yunan Banka National Bank of Greece, elinde bulundurduğu Finansbank hisselerinin yüzde 40’ını satmayı düşündüklerini dile getirdi. Bu satış için Goldman Sachs’ı görevlendiren banka, 2015 yılının sonuna kadar Finansbank’ın yüzde 40 hissesini satmayı hedefliyor. Ayrıca, satışta Bank of America Corp. ve Morgan Stanley’nin de görev alacağı belirtildi.

Halka açıklık oranı yüzde 1’in altında bulunan Finansbank’ın piyasa değeri 3.7 milyar dolar seviyesinde. Bloomberg haberlerinde ise hisse satışının ardından halka arzın büyüklüğünün 1.5 milyar dolar rakamına ulaşabileceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu