Ekonomi

Yeşil Ekonomi: Dünya Çapındaki 5 Müthiş Güneş Enerjisi Projesi

Güneş enerjisi, dünya çapında bilim insanlarının üzerinde yoğunlaştığı bir araştırma alanı olarak hızla büyümeye devam ediyor. Fosil yakıtlara alternatif olan güneş enerjisi hem çevre dostu hem de ekonomi için harika bir yenilenebilir enerji kaynağı olmayı sürdürüyor.

Güneş enerjisini kullanmak binlerce yeni iş alanı ve istihdam yaratabileceği gibi ekonomiyi olduğundan 20 kat daha hızlı büyütebilir. Öte yandan, ülkelerin karbon emisyon hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırarak devlet harcamalarından da önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlayabilir.

Peki, dünyadaki bazı ülkeler güneş enerjisi ile nasıl denemeler yapıyor?

Güneş Enerjisi Kullanan Hastane – Bihar, Hindistan

Hindistan’ın Bihar şehrinde bulunan Tripolia Hastanesi, hastane ekipmanlarını sterilize etmek ve çamaşırları yıkamak için buhar üreten yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP) sistemini kullanıyor. Güneş enerjisi ayrıca elektrik de üreterek bina ve dış mekan aydınlatması için kullanılıyor.

Tesla Otomobilleri – Freemont, California

CEO Elon Musk liderliğindeki Tesla mühendisleri, güneş enerjisiyle çalışan bir araba çatısı üzerinde çalışmalar yapıyor. Musk, bu fikri geçtiğimiz kasım ayında Twitter’da duyurdu ve bunun gelecekteki Tesla otomobillerinde kullanılabilecek bir özellik olacağını söyledi.

Güneş Enerjili Yol – Normandiya, Fransa

Fransa, güneş enerjili bir yol geliştiren ve bul yolların peşinden gitmeye değer olup olmadığını test eden dünyadaki ilk ülke oldu. Ortalama 1 km uzunluğundaki bu yola 2.880 güneş paneli yerleştirildi. Küçük bir köy olan Tourouvre-au-Perche’e sokak aydınlatması sağlamak için bu yoldan yeterli miktarda enerji üretileceği tahmin ediliyor. Bu proje başarılı olursa, Fransa’nın bu yollardan 1000 km daha yapmaya devam edeceği belirtiliyor.

Uzaydan kablosuz güneş enerjisi mi? – Tokyo, Japonya

Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nda (JAXA) görev alan bilim insanları, enerjiyi kablosuz olarak başarıyla ileten ilk kişiler oldular. Alıcıdan 55 metre uzaklıkta 1.8 kilowatt (bir su ısıtıcısını çalıştırmak için yeterli elektrik) taşımayı başaran JAXA, bu denemelerin sürdürüleceğini belirtti. Şimdilik bir su ısıtıcısını çalıştıracak düzeyde bir elektrik taşınmış olsa da uzaya yerleştirilecek güneş panelleri gelecekte tüm dünyaya yeterli enerjiyi sağlayabilir.

Hasat Ağaçları – Espoo, Finlandiya

Finlandiya, enerji üretmek için ağaç kesmek yerine, güneş enerjisi üretmek için ağaçları kullanmanın bir yolu üzerinde çalışıyor. Ağaç üzerindeki yapraklar için desenli güneş panelleri yapan ülke, bu ağaçlardan sağlanan enerjiyi depolamayı ve daha sonra bunu elektrik olarak kullanmayı planlıyor. İşte kullanılan teknikler hakkında daha fazla bilgi veren bir video burada.

Güneş enerjisi, gezegenimizi korumaya ve ekonomiyi büyütmeye devam etmemize yardımcı olacak birçok güzel yoldan biri. Neyse ki dünyada güneş enerjisi konusunda geliştirilmeye devam eden birçok proje var.

Batuhan Özkan

İşletme Lisans derecesine sahip olan Batuhan Özkan, özel bir firmada Müşteri Operasyonları bölümünde çalışıyor. İş dünyası, girişimcilik, kariyer, para kazanma yolları, yeni iş fikirleri ve iş yaşamı konularında araştırmalar yapan Özkan, hazırladığı içeriklerle Konupara’ya katkı sağlıyor. E-posta: batuhanozkan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir