Ekonomi

Dünyanın En Çok Para Kazanan 20 Şirketi

Dünyanın en çok kar getiren, en çok para kazanan 20 şirketini listeledik. Bu listede hangi şirketin ne kadar kar getirdiğini görmenin yanı sıra dünya devi şirketler hakkında da bilgi sahibi olabileceksiniz.

1. Çin Endüstri ve Ticaret Bankası – 42,7 Milyar Dolar

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası
Çin Endüstri ve Ticaret Bankası

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, Piyasa değeri ve toplam varlıklarına göre dünyanın en büyük bankası kabul edilmektedir. 1 Ocak 1984’te Pekin, Çin’de kurulan devlet bankasıdır. 400 binin üzerinde bulunan bankanın net kârı 42,7 milyar dolardır.

2. Apple – 37 Milyar Dolar

Apple - Fotoğraf: Apple.com
Apple – Fotoğraf: Apple.com

Efsane teknoloji insanı başta Steve Jobs olmak üzere Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından ABD’de kurulan Apple, dünyanın en çok kâr getiren ikinci şirketidir. Dünya genelinde 98 bin çalışanı bulunmaktadır. Ayrıca, yeni çıkardığı iPhone 6 modelleriyle ilk 7 günde 10 milyon adet satış rakamına ulaşmıştır.

3. Gazprom – 36,7 Milyar Dolar

Gazprom - Fotoğraf: lngworldnews.com
Gazprom – Fotoğraf: lngworldnews.com

Rusya’nın en büyük şirketleri arasında yer alan Gazprom, dünyada en çok doğalgaz çıkaran şirketlerden biridir. Avrupa Birliği’nde pazar payı %27’dir. Rusya Başbakanı ve ayrıca Gazprom’un da en yetkili ismi olan Dimitri Medvedev’in 2017 tahminlerine Gazprom’un hisse değeri dörde katlanacak ve aynı yılı takiben dünyanın en değerli şirketi olacak. Şirketin günümüz kârı 36,7 milyar dolardır.

4. China Construction Bank – 34,9 Milyar Dolar

China Construction Bank - Fotoğraf: REUTERS/Jason Lee
China Construction Bank – Fotoğraf: REUTERS/Jason Lee

Çin Halk Cumhuriyeti’nin dört büyük bankasından biri olan China Construction Bank, dünyanın en büyük ikinci bankası olarak kabul edilmektedir. Frankfurt, Lüksemburg, Hong Kong, Johannesburg, New York, Seul, Singapur, Tokyo, Melbourne, Sydney ve Londra gibi büyük şehirlerde de şubesi olan bankanın 13 binin üzerinde yerel şubesi de bulunmaktadır. Şirket, 34,9 milyar dolar kâr getirmektedir.

5. Exxon Mobil – 32,6 Milyar Dolar

Exxon Mobil - Fotoğraf: lippincott.com
Exxon Mobil – Fotoğraf: lippincott.com

1999 yılında Exxon ve Mobil adındaki iki petrol şirketinin birleşimiyle oluşan Exxon Mobil’in 32,6 milyar dolar kârı bulunmaktadır. Şirketin merkezi Texas, ABD’de yer almaktadır. 2007 yılında yapılan hesaplamalara göre Exxon Mobil, 14 yıl daha petrol çıkarabileceği rezervleri bulunmaktadır.

Listenin devamını görebilmek için sonraki sayfaya geçebilirsiniz…

1 2 3Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu