Dünyanın En Çok Para Kazanan 20 Şirketi

14.10.2021

11. Wells Fargo – 21,9 Milyar Dolar

Wells Fargo - Fotoğraf: en.wikipedia.org

Wells Fargo – Fotoğraf: en.wikipedia.org

Wells Fargo & Company, San Francisco, Kaliforniya merkezli bir Amerikan çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketidir. Varlıkları bazında ABD’de dördüncü en büyük banka olarak kabul edilmektedir. 21,9 milyar dolar kârı bulunan Wells Fargo, aynı zaman 2011 yılında ABD’nin en büyük 23. şirketi olmuştur.

12. Chevron Corporation – 21,4 Milyar Dolar

Chevron Corporation - Fotoğraf: koat.com

Chevron Corporation – Fotoğraf: koat.com

21,4 milyar dolar kâr elde eden şirket Chevron, petrol ve doğalgaz başta olmak üzere enerji endüstrisinde faaliyet göstermektedir. Fortune Dergisi’nin Global 500 listesinde 11. sırada bulunmaktadır. (2013 yılına göre.)

13. PetroChina – 21,1 Milyar Dolar

PetroChina - Fotoğraf: neftegaz.ru

PetroChina – Fotoğraf: neftegaz.ru

Çinli petrol ve gaz şirketi olan PetroChina, Pekin merkezinde faaliyet göstermektedir. Kâr değeri 21,1 milyar dolardır.

14. China Mobile – 19,8 Milyar Dolar

China Mobile - Fotoğraf: teleanalysis.com

China Mobile – Fotoğraf: teleanalysis.com

Çin devlet telekomünikasyon şirketi olan China Mobile, 1997 yılında kurulmuştur. Dünyanın en büyük mobil telekomünikasyon şirketi kabul edilmektedir. China Mobile, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir.

15. Berkshire Hathaway – 19,5 Milyar Dolar

Berkshire Hathaway - Fotoğraf: insidermonkey.com

Berkshire Hathaway – Fotoğraf: insidermonkey.com

Berkshire Hathaway, bizimde ekonomist.co üzerinde sık sık tavsiyelerini sizlere aktardığımız dünyanın en zengin milyarderlerinden Warren Buffett tarafından kurulmuştur. Merkezi Omaha, Nebraska, ABD’de bulunan bu yatırım şirketinin kârı 19,5 milyar dolardır.

16. AT&T – 18,5 Milyar Dolar

AT&T - Fotoğraf: theguardian.com

AT&T – Fotoğraf: theguardian.com

Amerikan Telekomünikasyon şirketi olan AT&T, bilim insanı Alexander Graham Bell tarafından 1983 yılında kurulmuştur. Şirketin kârı 18,5 milyar dolardır.

17. Toyota – 18,2 Milyar Dolar

Toyota - Fotoğraf: Justin Sullivan / Getty Images

Toyota – Fotoğraf: Justin Sullivan / Getty Images

Toyota Motor Corporation, ülkemizde de büyük faaliyet gösteren dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biridir. 1937 yılında Japonya’da kurulmuştur. Şirketin net kârı 18,2 milyar dolardır. Ayrıca, Toyota adı ‘bereketli pirinç tarlası’ anlamına gelen Toyoda (Japonca) kelimesinden gelmektedir.

18. Vodafone – 17,7 Milyar Dolar

Vodafone - Fotoğraf: thehindu.com

Vodafone – Fotoğraf: thehindu.com

Londra’da 1991 yılında kurulan Vodafone, dünyanın en büyük GSM operatörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 2011 yılındaki sayımlara göre dünya çapında 439 milyon abonesi bulunmaktadır. 17,7 milyar dolar kâra sahip olan Vodafone, ülkemizde faaliyet gösteren Telsim’i satın alarak 2005 yılında Türkiye pazarına girmiştir.

19. JPMorgan Chase – 17,4 Milyar Dolar

JPMorgan Chase - Fotoğraf: cbsnews.com

JPMorgan Chase – Fotoğraf: cbsnews.com

2000 yılında kurulan JPMorgan Chase, 17,4 milyar dolarlık kârıyla ABD’nin en büyük bankalarından biri olarak kabul edilmektedir. Forbes dergisine göre dünyanın en büyük üçüncü halka açık bir şirketidir. JP Morgan & Co. ve Chase Manhattan Corporation’ın birleşmesiyle şirket JPMorgan Chase adını almıştır.

20. Rosneft – 17,1 Milyar Dolar

Rosneft - Fotoğraf: ria.ru

Rosneft – Fotoğraf: ria.ru

Çoğunlu Rusya Devleti’ne ait olan entegre bir petrol şirketidir. Rusya’nın önde gelen çıkarma ve arıtma şirketlerinden biri olan Rosneft, 17,1 milyar dolar kâr elde etmesine rağmen geçtiğimiz günlerde (Ekim, 2014) Rusya’nın Ulusal Refah Fonu’ndan 49 milyar dolarlık yardım talep etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.