Ekonomi Kitapları: Yeni Başlayanlar İçin 10 Kitap Önerisi

13.10.2021

Ekonomi oldukça geniş ve kapsamlı bir konudur ve eğer bir ekonomist değilseniz, ekonominin nasıl çalışıp işlediğine dair tüm bildikleriniz üniversitenin ilk yıllarında aldığınız “ekonomiye giriş” dersleri ile sınırlı olabilir.

Ekonomi kitapları bütün bu açıkları kapatmanıza yardımcı olabilir. Ekonomi kitapları sayesinde, ekonominin daha ince noktalarını; faiz oranlarını, borsa hareketlenmelerini, konut fiyatlarını ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Ekonomi kitap önerileri listemizde, mutlaka okumanızı ve kütüphanenize eklemenizi düşündüğümüz en iyi kitapları bir araya getirdik. Buradaki ekonomi kitapları ekonomiyi ve ekonominin temel detaylarını anlamanıza ve bütünüyle ekonomiyi yorumlamaya başlamanıza katkı sağlayabilir.

1. Örneklerle Kolay Ekonomi

Ekonominin nasıl çalıştığını, temel ekonomik kavramların neler olduğunu ve neleri nasıl etkilediklerini merak ediyorsanız, ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’in Örneklerle Kolay Ekonomi kitabı sizin için önemli bir kılavuz olabilir.

Kitap, ekonomiyi en yalın şekilde okurlarına anlatmak ve okuyan hemen herkesin ekonomi hakkındaki bilgilerini güçlendirerek söylenenleri, tartışmaları ve yorumları rahatça anlayabilmesini sağlamak için tasarlandı. Bu nedenle, özellikle her okuyucu için bu kitabın iyi bir başlangıç noktası olduğunu söyleyebiliriz.

2. Tek Derste İktisat

İlk kez 1946 yılında yayımlanan Tek Derste İktisat, iktisadın ve ekonomilerin nasıl işlediğine dair kapsamlı ama karmaşık olmayan bir anlatım sunuyor. Bu anlamda da ekonomi ile ilgilenen hemen herkes için iyi ve temel bir başlangıç noktası olarak öne çıkıyor.

Henry Hazlitt tarafından kaleme alınan bu kitapta, bazı tarihi örnekler kullanılmış olsa da, verilmek istenen temel mesaj günümüz dünyası için de geçerliliğini sürdürmeye devam ediyor. Anlaşılması kolay bir ekonomi kitabı önerisi arıyorsanız, bu kitabın ekonominin temellerini öğrenmeniz için doğru bir seçim olacağını söyleyebiliriz.

3. Ekonomi 101

Ekonominin bilinmesi gereken en önemli kayda değer detayları çoğu zaman karmakarışık gözükebiliyor. Ekonomi 101 kitabının yazarı Joseph Stiglitz ise bu karmaşıklığa son vererek ekonomiyi son derece basit bir dille okurlara anlatıyor.

Ekonomi ve ek olarak da finansın temel ilkelerine hakim olmak veya sadece paranın neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Ekonomi 101 kitabında bu tür sorunlarınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Bu kitabın ekonomiye giriş niteliğinde iyi bir kaynak olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Yatırım yapmak için bir yerlerden başlamayı düşünüyorsanız, bugün satın alabileceğiniz en iyi yatırım kitapları kılavuzumuza göz atın.

4. Doğal İktisat

Seneler boyunca öğrencilerine günlük hayatta karşı karşıya kalabilecekleri ilginç birtakım olaylar hakkında sorular yönelten ve bütün bunları ekonomiyi kullanarak açıklamaya teşvik eden ünlü ekonomist Robert Frank, tıpkı benzer şekilde bu kitabında okurlarını derin düşüncelere itiyor.

Ekonominin hayatımızın her alanında da nasıl var olduğunu ve neredeyse hemen her şeyin ekonomi ile nasıl ilişkilendirilip açıklanabildiğini merak ediyorsanız, Robert Frank’ın çoksatan Doğal İktisat isimli ekonomi kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

5. Ekonominin Temelleri

Ekonomi ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgilenen hemen herkes için oldukça basit ve anlaşılabilir bir dille kaleme alınan Mahfi Eğilmez’e ait Ekonominin Temelleri kitabı bir başucu kılavuz niteliği taşıyor.

Ekonominin Temelleri kitabı sayesinde, ekonominin temel dinamiklerini oluşturan kavramları, kuramları, endeksleri, göstergeleri ve çok daha fazlasını öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Bu kitap, ekonominin temellerini anlamanıza yardımcı olacağı gibi ekonomiyi yorumlamaya başlamanıza da yardımcı olabilir.

6. Kapitalizm ve Özgürlük

Dünya ekonomilerinin temellerini oluşturan çeşitli sistemler bulunur ve bunlardan biri de kapitalizmdir. Ekonomi hakkında bazı soruların cevapları için bazen sadece kapitalizmi anlamak yeterli olabilmektedir. Kapitalist ilkeleri sosyalizm gibi başka şeylerle birleştiren karma bir ekonomide veya tamamen kapitalist bir ülkede, piyasalar ekonomik faaliyetlerin ana yüklenicileridir.

Milton Friedman tarafından kaleme alınan Kapitalizm ve Özgürlük, kapitalizmin ekonomik ilerlemeye nasıl yol açtığını irdeliyor. Kitap, en yalın haliyle kapitalizmin faydaları ve bireysel ekonomik özgürlüğü desteklemedeki rolü hakkında oldukça güçlü bir argüman ortaya koyuyor.

7. Ekonomiyle İlgili Her Şey

Faruk Türkoğlu tarafından yazılan Ekonomiyle İlgili Her Şey, hisse senetlerinden yatırım fonlarına ve banka hesabınızdaki tasarruflara kadar ekonomi hakkında bilmeniz gereken temel bilgi, veri ve göstergelere de dahil olmak üzere birçok şeyi öğrenmenize yardımcı oluyor.

Ekonomiyi anlamak, yorumlamak ve mesela ekonomi bilgilerinizi kullanarak tasarruflarınızdan verimli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, ekonomi gazetecisi Faruk Türkoğlu’nun kaleminden çıkan Ekonomiyle İlgili Her Şey’i mutlaka okumanızı ve kütüphanenizde bulundurmanızı öneriyoruz.

Hisse senetlerine yatırım yapmayı düşünüyor musunuz? Öyleyse diğer kitap önerilerimize de göz atın ve en iyi borsa kitapları incelememize bir bakın.

8. Ekonomi Kitabı

Ekonomi, çalışma şeklimizden cebimizdeki parayı harcadığımız yerlere kadar yaşamımızın her alanını etkiliyor. Bu kitap, ekonomiyi basit ve biraz da mizahi bir dille anlatıyor ve okurların ekonomiyi anlamalarına yardımcı oluyor.

Bu kitap ekonomi hakkında teknik detaylar veren bir ders kitabı değil, sadece genel bir bakış sunuyor. Eğlenceli grafikler ile okumayı ve anlamayı kolaylaştırıyor. Ekonomiyi anlamak için çok yalın ve sindirimi kolay bir kaynak arıyorsanız, bu kitabın tadını çıkarmayı düşünebilirsiniz.

9. Çıplak Ekonomi

Ekonomiye giriş seviyesinde olan anlaşılır ve basit bir dil kullanılarak Charles Wheelan tarafından kaleme alınan Çıplak Ekonomi, ekonominin temellerini en saf haliyle anlamanızı sağlıyor.

Ekonomi size sıkıcı, anlaşılması zor ve ilgi çekici gelmiyorsa, bu kitap şimdiye kadar imkansız olduğunu düşündüğünüz bir şeyi değiştirebilir ve ekonomiyi sizin için tam anlamıyla ilginç ve ilgi çekici bir hale getirebilir.

10. Temel Ekonomi

Bu kitap, serbest piyasaların temel ekonomik ilkeleri hakkında bilmeniz gerekenleri pratik ve etkili bir şekilde anlatıyor; ekonomik güçlerin nasıl işlediği, hükümetlerin ekonomideki rolleri ve kişisel refah ilkelerine kadar konular kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.

Dört önemli ekonomist James Gwartney, Tawni H. Ferrarini, Richard L. Stroup, ve Dwight R. Lee tarafımdan kaleme alınan Temel Ekonomi kitabı ekonomiyi ve ekonominin dünya sahnesini anlamanıza ve bütün bunları farklı bir perspektiften izlemeye başlamanıza yardımcı olabilir.

YORUMLAR

 1. Tolga dedi ki:

  Çıplak Ekonomi’yi ilk okuduğumda ben de çok olumlu düşünmüyordum ama tekrar okuduğumda fikrim değişti. Bu kitap, basit bir dille ekonomiyi anlatan ve ekonomiye iyi bir giriş niteliği taşıyor. Kitapta “gerçek dünya” örnekleri bulabiliyorsunuz.

 2. Anonim dedi ki:

  Çoğunu okudum hepsini yazamam ama katkım olacaksa mesela benim okuduklarım arasında listedeki Çıplak Ekonomi önerebileceğim bir kitap değil. Yazarın saçma sapan argümanlarıyla dolu. Yazar çok dar görüşlü ve aşırı sığ fikirlere sahip. Denemesi bedava da diyemiyorum kitap parayla satılıyor.

 3. Murat Kızıl dedi ki:

  Mahfi Eğilmez’in kitapları gerçekten çok güzel. Hem ekonomiyi öğrenmek isteyenler hem de ekonomi öğrencileri için kaliteli kitaplar çıkarıyor. Hocanın blogunu da mutlaka takip edin derim. Bir de Youtube’daki kanallar da katkı sağlayacaktır. Bu konuda da benim tavsiyem Atilla Yeşilada.

 4. Ceren dedi ki:

  Listedeki bazı ekonomi kitapları daha önce okuduklarım arasında var. Güzel bir liste olmuş.

 5. Volkan dedi ki:

  Yeni başlayanlar için güzel teşekkürler.