Ekonomi

Ekonomik belirsizlik sebebiyle dizi izliyor olabilir miyiz?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 24 Eylül’de Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Kredi derecelendirme kuruluşunun 18 Temmuz tarihinde başlattığı izleme sonucunda Türkiye’nin kredi notunu durağan olarak belirledi.

Moody’s not düşürmesini ülkenin yüksek dış borçlanma ihtiyacıyla artabilecek riskleri, büyüme ve kurumsal sağlamlıktaki zayıflık olarak iki sebebe dayandırsa da kararın ekonomik göstergelerden daha çok siyasi ve tarafsızlıktan uzak verildiğini görmek zor değil.

Her ne kadar siyasi olsa da Moody’s ve benzeri kuruluşların ya da ülkeler çapında veyahut küresel olarak yaşanabilecek olumsuzluklar, ekonomik belirsizliklere neden olabiliyor. Ekonomik belirsizlikler de ruh halimizi doğrudan etkileyebiliyor.

Ülke para biriminin değer kaybetmesi, ihracatın düşmesi, kamu borç stoku, şirketlerin iflas etmesi, artan hane halkı borçları, artan işsizlik ve olabilecek her olumsuz sonuç zincirleme olarak bir diğer olumsuz sonucu beraberinde getiriyor. Bir ülke ekonomisinde yaşanabilecek olumsuzluklar herkesi ilgilendiriyor ve herkesi aynı şekilde etkiliyor.

İşsizliğin hızla arttığı bir ülkede kredi borçlarımızı ya da evimizin kirasını ödeyemeyecek veya diğer zorunlu ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak duruma gelebilme ihtimallerini düşünmemiz ekonomik belirsizliklerden kaynaklanıyor. Fakat bunun yanı sıra ekonomik belirsizliklerin üzerimizdeki etkisiyle kendimizi dizi ya da TV şovlarını izlemeye veriyor olabiliriz. Ünlü TV serisi The Walking Dead’in (Yürüyen Ölüler) yaratıcısı Robert Kirkman da bu şekilde düşünüyor.

Robert Kirkman. Görsel: AMC
Robert Kirkman. Görsel: AMC

İki sene önce ekonomi kanalı CNBC canlı yayınına katılan ve soruları cevaplayan Kirkman, ekonomide yaşanan belirsizliklerin, insanların kendilerini daha huzurlu hissedebilmeleri için televizyona yönlendiriyor olabileceklerine inandığını söylüyor.

Bu konuda gayet ciddi olan Kirkman, insanların televizyon karşına geçtiklerinde kredi ödemelerini nasıl yapacağını veya gıda ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını düşünerek endişelenmek yerine daha basit dertlerin olduğu hikayeleri izlemek istemelerinin son derece doğal olduğundan bahsediyor.

Tüm dünyada milyonlarca izleyicisi bulunan ve reyting rekorları kıran The Walking Dead’in yaratıcısı belki de gerçekten haklıdır. Ekonomik belirsizliğin üzerimizde yaratması muhtemel etkileri mutlaka var fakat bu etkiler arasında dizi izlemek veya televizyona gömülmek var mıdır? Belki bu tartışılabilir.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir