Ekonomi

Ekonomik Çöküşlerin Arkaik Kalıntıları: Terk Edilen AVM’ler

AVM’ler (Alışveriş Merkezleri) bir hayli revaçta ve kabul etmek gerekir ki hala gelişmekte olan bir kültür, aynı zamanda da kesinlikle herkesin ekonomide ne olup bittiğini anlayabileceği yeni nesil bir ekonomik gösterge.

Bu sebeple olacak ki son yıllarda, kriz söylentileri vuku bulduğunda gözlerimizi ilk olarak AVM’lere çeviriyoruz. Zira ekonomik dibe vurmaların sesleri içi boşalan AVM’lerden çok daha net duyuluyor, bunu biliyoruz.

Ekonomik çöküşlerin ardından ABD’nin çeşitli eyaletlerinde terk edilen bazı AVM’ler BuzzFeed tarafından derlenmiş. Her biri kıyamet senaryolarında olabilecek hayalet kasabaları andırıyor fakat hepsi gerçek.

Rolling Acres Alışveriş Merkezi: Akron, Ohio

Facebook: UrbanExplorationUS / architecturalafterlife.com

1975 yılında açılan Rolling Acres Alışveriş Merkezi, tarihi boyunca birçok kez büyüme yaşamış ve bir dönem, 140’tan fazla mağaza sayısına ulaşmış. 31 Aralık 2013’te, alışveriş merkezinin son mağazası kapanmış. Bu alışveriş merkezinin halen terk edilmiş durumda olduğu söyleniyor.

Facebook: UrbanExplorationUS / architecturalafterlife.com

Hawthorne Plaza Alışveriş Merkezi: Hawthorne, California

reddit

Hawthorne Plaza Mall, 1977’de kısmen Hawthorne şehrini canlandırmak için açılmış. Bir zamanlar 134 mağazaya sahip olan alışveriş merkezi, 90’lı yıllardaki krizde gerileme yaşamış ve 1999’da tamamen kapanmış.

Instagram / kevinstanoodles

Cloverleaf Alışveriş Merkezi: Chesterfield, Virginia

Flickr: 50204706@N07

Cloveleaf Alışveriş Merkezi, 1972 senesinde 40 mağazayla açılmış ve 1970’ler ve 80’li yıllarda aileler için popüler bir mekan haline gelmiş. 1990’larda çetelerin kol gezmeye başladığı bir yer halini alınca insanlar korkmuş ve zamanla gitmemeye başlamışlar. Kira kontratlarını yenilemeyi durduran mağazaların ardından alışveriş merkezi 2007’de kalıcı olarak kapanmış.

Flickr: fireatwillrva

North Towne Square Alışveriş Merkezi: Toledo, Ohio

Flickr: 84375973@N00

Kuzey Towne Square alışveriş merkezi, Toledo’nun kuzey bölgesini yeniden canlandırma umuduyla 1980’de açılmış. Alışveriş merkezinde, bölgedeki başka hiçbir yerde bulunmayan Chick-fil-A, Camelot Music, CVS gibi dönemin en popüler mağazaları yer almış. 90’lı yıllarda yaşanan ekonomik krizin ardından işler değişince 2005 yılında alışveriş merkezi kapatılmış ve 2013’te yıkılmış.

Flickr: binkled

Woodville Alışveriş Merkezi: Northwood, Ohio

detroiturbex.com

Woodville Alışveriş Merkezi’nin de diğer Ohio alışveriş merkezleri gibi, 90’lı yıllarda ekonomik bir çöküş yaşadığı belirtiliyor. Alışveriş merkezi 1969’da açılmış ve 2000’lerin başında çoğu mağaza kapanmış. AVM 2014’te tamamen yıkılmış.

detroiturbex.com

Crestwood Alışveriş Merkezi: St. Louis

Dan Wampler / danwampler.com

1956 senesinde açılan ve 55 yıldan uzun süre açık kalan Crestwood Mall, bir dönem 90’dan fazla mağazaya sahip olmuş. 2013’de kalıcı olarak kapanmış.

Dan Wampler / danwampler.com

Randall Park Alışveriş Merkezi: North Randall, Ohio

Facebook: UrbanExplorationUS / architecturalafterlife.com

1976 senesinde açılan ve 1995 yılında 120 mağazasıyla 5.000 kişiye istihdam sağlayan Randall Park Alışveriş Merkezi 2009’da kapatılmış.

Facebook: UrbanExplorationUS / architecturalafterlife.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu