Ekonomi

Kadir Has Araştırması’na göre ülkede “ekonomik kriz” algısı güçleniyor

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmalar Merkezi tarafından gerçekleştirilen Türkiye Sosyal ve Siyasal Eğilimler Araştırması’nın 2016 yılına ait sonuçları açıklandı. 2011 yılından beri yapılan araştırmaya göre ülkede “ekonomik kriz” algısı hakim.

18 ilde seçmen profilini yansıtan 1000 kişi üzerinden gerçekleştirilen araştırma, siyaset, ekonomi, dış politika, etnik yapı, terör gibi çeşitli konuları ele aldı.

Araştırmanın ekonomiyle ilgili sonuçları pek de olumlu bir hava yansıtmıyor. Araştırma katılımcılarının yüzde 38.7’si mevcut hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulurken, başarısız bulanların oranı yüzde 35.3 olarak gerçekleşti. Katılımcıların yüzde 55.7’lik kısmı kendisini “ekonomik olarak kötü” şeklinde değerlendirirken, yüzde 6 ise kendisini veya ailesini geçindiremediğini ifade etti. Diğer yandan katılımcıların yüzde 71.7’si ülkede “ekonomik kriz” olduğunu düşünüyor. Kriz olmadığını düşünenler ise yüzde 22.1’lik bir orana sahip.

Sonuçlara göre “Sizce Merkez Bankası yönetimi siyaset etkisinden bağımsız olmalı mı?” sorusuna ‘Evet’ diyenlerin oranı ise geçen yıla göre yüzde 5 azalarak yüzde 62,4’e geriledi.

Araştırmadan çıkan diğer sonuçlara göre, Türkiye’nin en büyük sorununu FETÖ ve terör oluşturuyor. Bunda artan terör olayları ve darbe girişimi etkili rol oynuyor. İşsizlik oransal olarak önceki senelere nazaran yükseliş gösterse de sıralamada 3. sırada yer alıyor. Hayat pahalılığı sorunu da geçen seneki araştırmaya göre yüzde yüze yakın bir artış göstererek işsizlik sorununu takip ediyor.

Ayrıca, bu yılki sonuçlarda en çok güvenilen kurum Cumhurbaşkanlığı olurken, Ordu ve Üniversiteler en fazla prestij kaybına uğrayan kurumlar oldu.

NATO ve AB’ye olan destek de önemli bir azalmayla son yıllardaki en düşük seviyelerde kaldı.

Halkın tehdit algısında ise İsrail, Amerika Birleşik Devletleri ve Suriye ilk sıralarda yer alıyor. Rusya’yı tehdit olarak algılamada ise önemli bir azalma var.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir