Ekonomi

Piyasaları Göksel Cisimler ve Astronomik Fenomenlerle İlişkilendirme Pratiği: Finansal Astroloji

Astroloji, gezegen ve yıldızlar gibi göksel cisimlerinin, sistematik bir şekilde incelenerek belirli durumlar karşısındaki etkisini yorumlayan bir çalışmalar bütünü olarak ifade edilebilir.

Astrologlara ve astrolojiye inanlara göre, göksel hareketler şanslı ve şansız zamanlar, zor ya da kolay dönemler veya gecikmeler gibi birtakım öngörülerden yararlanmayı sağlayabiliyor. Böylece bazen olası tehlikelerden uzak tutarken bazen de fırsatları değerlendirmeyi mümkün kılabiliyor.

Astroloji her ne kadar piyasalar için ana akımın dışında kalan bir yöntem gibi gözüküyor olsa da, bu yola başvuran yatırımcıların sayısı pek de az değil. Zira ABD, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerde finansal astroloji bir hayli popüler.

İşte finansal astroloji hakkında bilmeniz gerekenler.

Finansal Astroloji Nedir?

Finansal astroloji, finans piyasalarını gezegen ve yıldızlar gibi göksel cisimlerle ilişkilendirme pratiğidir. Standart ekonomik uygulamalarda kullanılmaz, ancak binlerce yıldır bir şekilde varlığını sürdürüyor.

İlk kez Dot-com Balonu ve yarattığı finansal kriz koşullarında ortaya çıkan finansal astroloji, o dönemden bu yana popülaritesini artırıyor. Ancak popülaritesinin artmasına rağmen, genel olarak büyük finansal şirketler tarafından kullanılmıyor.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, 1999’da tutulmalar ve finansal piyasaların durumu arasındaki bağlantı hakkında yayınladığı bir raporda finansal astrolojiden bahsetmişti.

Talebin Büyük Kısmı ABD ve Japonya’dan Geliyor

Finansal astrolojiye yönelik talebin büyük kısmı ABD ve Japonya’dan geliyor, ancak uygulama Hindistan’da da popüler. On binlerce yatırımcının finansal astroloji bültenlerine abone olduğu biliniyor. Wall Street’in astroloji danışmanı olarak bilinen Arch Crawford tarafından gönderilen bültenler sıklıkla yatırımcıların beğenisini topluyor.

Yatırımcılar genellikle batıl inançlıdır ve finansal astrolojiye olan talep, finansal piyasaların çoğu zaman kaotik dünyasında bir düzen ve yol bulma girişimi olabilir. Bunun işe yarayıp yaramadığı ise ayrı bir muamma.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir