Euro 2016, Fransız ekonomisine 1 milyar euro’dan fazla kazandırdı

13.10.2021

Fransız hükümeti tarafından yaptırılan bir araştırma, Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ev sahibi ülke Fransa’ya 1,2 milyar euro’nun üzerinde bir olumlu ekonomik etkisinin olduğunu ortaya koydu.

Spor Hukuku ve Ekonomi Merkezi (CDES) ve Keneo ajansı tarafından yapılan çalışma, yabancı ziyaretçilerin Fransa’da kaldıkları süre boyunca günde ortalama 154 euro harcadıklarını hesapladı. Bunun yanı sıra alınan çeşitli UEFA ödenekleri haricinde, takım ve hakem harcamaları gibi alanlardan yapılan pek çok harcama ülke ekonomisine katkı sağladı. Portekiz’in şampiyonluğu ile biten ve ev sahibi takımın çeyrek finalde elendiği turnuvayı ülkede Fransızlar hariç dünya genelinde 600 binden fazla kişi izlemişti.

Turistler tarafından harcanan paranın yüzde 35’i barınma giderleri için harcanırken, yüzde 30’u gıda harcamaları, yüzde 15’i ulaşım ve yüzde 20’si de satın alımlardan oluştu. Yapılan araştırmada Fransa vatandaşlarının harcamaları göz önüne alınmadı.

Önceki turnuvalara göre çok daha fazla takımın katıldığı ve maç sayısının da arttığı turnuva sayesinde 100 bin kişiye istihdam sağlanırken bunların dörtte birinin de kalıcı istihdama dönüştüğü bildirildi.

UEFA’nın da 1 milyar euro harcayarak 830 milyon euro ile büyük kazanç sağladığı turnuva için UEFA Fransa’ya 20 milyon euro stadyum kiralamaları, 20 milyon euro şehir finansmanı ve 5 milyon euro da taraftar alanları için ödeme yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.