Game of Thrones İspanya’ya 1 milyar dolar kazandırabilir

Ülkeler dünya çapında isimlerini duyurmak, turist çekmek ve itibar kazanmak adına tanıtıma çok yüksek miktarda paralar harcıyorlar. Muhtemelen İspanya uzun bir süre ülke tanıtımına harcama yapmak zorunda kalmayacak çünkü dünyanın en popüler serilerinden Game of Thrones (Taht Oyunları) yeni sezon çekimlerini İspanya’da yapıyor.

İspanya’nın Tudela ve Girona kentleri başta olmak üzere Santa Florentina Kalesi ve Zafra Kalesi gibi tarihi alanlarda çekimleri devam eden dizinin İspanya’ya 1 milyar dolardan fazla gelir kazandırabileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yer alan İspanya, 2013 yılında yaklaşık 60 milyon turist tarafından ziyaret edilirken geçen yıl bu rakam 65 milyon turiste çıkmıştı.

Serinin altıcı sezonun çekimleri sırasında İspanya’da yer alan Peniscola şehrinin adının 4411’i uluslararası olmak üzere 5000’den fazla haberde yer aldığı, haberlerin 2,7 milyon okuyucuya internet, 42 milyon okuyucuya ise basılı medya üzerinden iletildiği belirtiliyor. Diğer yandan yaklaşık 4 milyon izleyicinin televizyon kanallarından bu haberleri gördüğü ve 5 milyon kişinin de radyolar aracılığıyla konuya ilişkin haberleri dinlediği tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilir: Game of Thrones dünyadaki ekonomik gelişmelere yönelik hangi gizli göndermeleri yapıyor? Detay.

2011 yılı yazında yayına başlayan televizyon serisi Game of Thrones, Amerikalı yazar George Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı romanından uyarlandı. 60’dan fazla ülkede yayınlanan dizinin yalnızca ABD’de 18.6 milyon kişi tarafından izlendiği yayıncı kanal HBO tarafından 2014 yılında açıklanmıştı.

Dünya Turizm Örgütü UNWTO’ya göre 2014 yılında en çok ziyaret edilen ülkeler ve uluslararası turist sayıları:

1. Fransa – 83.7 milyon kişi

2. Amerika Birleşik Devletleri – 74.8 milyon kişi

3. İspanya – 65.0 milyon kişi

4. Çin Halk Cumhuriyeti – 55.6 milyon kişi

5. İtalya – 48.6 milyon kişi

6. Türkiye – 39.8 milyon kişi

7. Almanya – 33.0 milyon kişi

8. Birleşik Krallık – 32.6 milyon kişi

9. Rusya – 29.8 milyon kişi

10. Meksika – 29.1 milyon kişi

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu