Ekonomi

Turizmde patlama yaşayan Japonya’nın Airbnb baskısı şirkete 10 milyon dolara mal oldu

Uber gibi dünya üzerindeki birçok genç şirket sıklıkla devletlerin yasal düzenleme önlem ve tehditlerinin bombardımına tutuluyor. Devletlerin engellerine rağmen yaşam şeklimizi değiştirmeye devam eden bu genç şirketler özel sektöre dinamizm getirmeye devam ediyor.

Evleri otele çevirmeyi başaran multimilyoner şirket Airbnb de yasal engellerle karşılaşan şirketler arasında başı çekiyor. Konaklama devinin son olarak Japonya’da karşı karşıya kaldığı yasal sıkıntı şirkete 10 milyon dolara mal oldu.

Japonya, Airbnb’nin kısa dönemli konut kiralama piyasasında yükselen popülaritesiyle savaşa giren son ülke oldu

Japonya’da, Airbnb platformunda mülklerini kiralama amacıyla listeleyen ev sahiplerinin bu mülklerini hükümete kaydettirmeleri ve 15 Haziran’a kadar lisans numaralarını yayınlamalarını gerekli kılan yeni bir Japon kanunu geçtiğimiz sene yürürlüğe girdi.

Cuma günü, yasaya uymayan mülk sahiplerinin evleri Airbnb ve benzeri platformlar üzerinden kaldırıldı

Yasanın gerektirdiği üzere mülklerini kaydettirmeyen ve lisans numaralarını yayınlamayan mülk sahiplerinin evleri Airbnb de dahil olmak üzere tüm benzer platformlardan kaldırıldı. Airbnb’de kaldırılan mülk sayısının 48 bin 200 olduğu belirtildi. Ayrıca bu rakam Japonya genelinde Airbnb’ye eklenen mülklerin yaklaşık olarak yüzde 80’ini oluşturuyor.

Yeni yasa, turistlerin konaklayabileceği mülk sayısında ciddi bir düşüşe neden oldu, birçok rezervasyon iptali var

Binlerce evin Airbnb ve benzer platformlardan kaldırılması turistlerin konaklayabileceği mülk sayısında ciddi bir düşeşe neden oldu. Bununla birlikte, bu düşüş turistleri otel seçeneklerine yönlendirdi, ancak ani düşüşün yarattığı talep yoğunluğunun otellerde büyük sıkıntı yaşattığı belirtiliyor.

Airbnb, iptal nedeniyle Japonya’ya seyahat planları engellenen turistler için, uçuş masrafları da dahil olmak üzere ek masrafları karşılamak için 10 milyon dolarlık bir fon oluşturdu.

2012 yılından bu yana turizmde yüzde 250’lik bir artış gören Japonya, 2020’de 40 milyon turist çekmeyi hedefliyor

2017 yılında 28.69 milyon turist Japonya’yı ziyaret etti ve bu rakamın bu yıl daha da artması bekleniyor. 2012 yılından bu yana ise Japonya turizmde yüzde 250’lik bir artış kaydetti. Ülkenin başkenti Tokyo’nun 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacağı 2020’de hükümet, ülkeye 40 milyon yabancı turist çekmeyi hedefliyor.

Ekonomi uzmanları, 2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları yılında beklenen ciddi otel kıtlıklarını gidermek için Airbnb gibi platformların etkili bir yol olduğunu söylüyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir