Bağımsızlığına Ramak Kala Katalonya Ekonomisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

13.10.2021

İspanya’ya bağlı Katalonya Özerk Böglesi’nde bugün bağımsızlık referandumu yapılması planlanıyor. İspanyol hükümetinin baskı ve engellemelerine rağmen, Katalonlar sandığa gitme konusunda oldukça kararlı gözüküyor.

İspanyol hükümetinin bölgeye 6 bine yakın polis göndermesine, 10 milyona yakın oy pusulasına el koymasına ve referandumla ilişkili internet sitelerini engellemesine rağmen Katalonya halkı, referandumun bir suç olmadığını öne sürerek organize olmaya devam ediyor.

Bugün yapılacak oylamada Katalonlar İspanya’dan tam bağımsızlığı oylamış olacak.

Katalonya’nın İspanya’dan ayrılmak istemesinin en temel sebepleri arasında, Katalonya’nın ekonomik anlamda İspanya’yı sırtladığı iddiaları yer alıyordu.

Peki, Katalonya ve ekonomisi hakkında bilmeniz gereken bazı detaylar burada:

Katalonya, İspanya nüfusunun yüzde 16’sını, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) ise yüzde 19’unu oluşturuyor

Katalonya, tarihi bir ulus olarak kabul edilen 7,5 milyona yakın nüfusuyla özerk bir İspanyol topluluğu olarak biliniyor. Kuzeybatı Akdeniz yayının kalbinde yer alan Katalonya bölgesi, yaklaşık 32.000 km²lik bir alanı kaplıyor. Bu stratejik durumdan dolayı da uzun yıllardır Akdeniz havzası ve Avrupa kıtasıyla çok yoğun bir ilişkisi bulunuyor.

Halihazırdaki verilere göre, Katalonya İspanya nüfusunun yüzde 16’sını, İspanya GSYİH’nin ise yüzde 19’unu oluşturuyor.

Başkent Barselona’da biyomedikal, otomobil ve telekomünikasyon sektörleri yoğun olarak faaliyet gösteriyor

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer alan Barselona, Katalonya’nın başkenti.

Turizm açısından önemli bir gelire sahip olan şehirde, biyomedikal, otomobil ve telekomünikasyon sektörleri yoğun olarak faaliyet gösteriyor. Öte yandan başkent Barselona’da yenilikçi küçük ve orta ölçekli yerel şirketlerin yanı sıra çok uluslu şirketlerin de faal bir varlığı var.

Ayrıca Forbes’un 2017 senesinin en değerli futbol kulüpleri listesinde yer alan Barcelona futbol kulübü namıdiğer “Barça” da 3,64 milyar dolar ile Manchester United’dan sonra dünyanın en değerli ikinci kulübü ve Katalonya’nın en değerli ve büyük kurumlarından biri.

Katalonya genel olarak İspanya’nın en dinamik, endüstriyel ve yenilikçi bölgelerinden biri

Katalonya’nın sırtını bağımsızlığa rahatlıkla yaslayabileceği müreffeh bir ekonomisi var. Katalonya’da birincil sektörler olarak cava (İspanyol Şampanyası), şarap, hayvancılık, et ürünleri ve tatlı meyveler ön plana çıksa da ülke, dünya çapında rekabet eden çok güçlü alt sektörlere de sahip.

Öte yandan Katalan ekonomisi, otomobiller ve aksesuarları, kimyasallar, gıda ve elektrikli ev atletleri imalatı ve gelişmiş bilgisayar ve büro IT ekipmanı gibi sektörlerde de önemli bir endüstriyel faaliyet seviyesine sahip.

Ayrıca yayıncılık endüstrisi, inşaat sektörü, turizm ve turizmle bağlantılı iş alanları da bölge ekonomisi için önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Katalonya ekonomisi, İspanya’nın tüm özerk topluluklarının en büyüğü

2010’da 195 milyar euro’luk gayri safi yurtiçi hasıla ile Katalan ekonomisi, İspanya’nın tüm özerk topluluklarının en büyüğü oldu.  Kişi başına düşen GSYİH’de de Katalonya 26.600 euro’yla, Bask, Madrid ve Navarre topluluklarının ardından dördüncü sıraya yerleşti.

Katalonya her zaman ticaret ve yatırım açısından dış dünyaya açık bir ülke oldu

Katalonya her zaman ticaret ve yatırım açısından da dış dünyaya açık bir ülke olarak dikkat çekti. Coğrafi konumu ve halkının girişimci yapısı da bunu destekliyor.

Şimdiye kadar pek çok şirket havacılık, biyoteknoloji, yenilenebilir enerji ve atık yönetimi gibi yeni teknolojilerin temelini atmak için Katalonya’yı tercih etti.

Bu açılardan değerlendirildiğinde Katalonya’nın yabancı yatırımlar için favori bir yer olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bunun dışında İspanya’ya bağlı oluşuyla Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Katalonya, bağımsızlık kararı verdikten sonra AB üyeliğinden çıkarılacak ve birliğe katılmak isterse sıfırdan müzakerelere başlaması gerekecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.