Katar Krizinin Ülke Ekonomisine 4 Muhtemel Etkisi

Arap ülkelerinden Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Katar’ı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Kaide gibi terörist grupları desteklemekle suçladı. Katar suçlamaları reddederken, 5 Arap ülkesi Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı.

Küçük bir yüzölçümüne ve ortalama 2 milyon nüfusa sahip olan Katar, yüzölçümü ve nüfusunun öneminden ziyade dünya genelinde çok daha etkin bir ülke konumunda yer alıyor.

Katar, dünyadaki pek çok dev şirketin temsilciliklerinin ve çeşitli sektörlerin bulunduğu bir ülke. Şu anda yaşanan sorun, Katar ekonomisini ve ülkede iş yapan bazı şirketleri önemli ölçüde etkileyebilir.

Gıda ithalatının azalması Katar’da enflasyonu artırabilir

Market

Çöl ikliminin hüküm sürdüğü çoğu ülke gibi Katar’da da yetiştirilebilir gıda ürünlerini elde etmek zor. Ülkenin birçok gıda ürününü dış ülkelerden ithal ettiği biliniyor ve mevcut diplomatik kriz, ülkede gıda problemine neden olabilir

Katar’a karayoluyla ulaşmak, ülkeyle diplomatik ilişkilerini kesme kararı alan Suudi Arabistan sınırı üzerinden gerçekleşiyordu. Suudi Arabistan’ın Katar sınırını kapatacağını açıklamasının arından ülkenin gıda ithalatını yalnızca havayolu ya da denizyolundan yapması gerekecek.

Ülkede temel ihtiyaç ve gıda ürünlerinin azalması da muhtemel bir şekilde enflasyonu tetikleyecek ve bu da Katar halkını olumsuz bir şekilde etkileyecek. Gün içerisinde ajansların geçtiği haberlerde özellikle başkent Doha’da halkın marketlere akın ettiğini ve neredeyse alacak gıda ürünü bırakmadıklarına şahit olmuştuk.

Diplomatik kriz ülkedeki havacılık sektörünü etkileyebilir

Uçak

Katar’ın dünyada en bilinen markaları arasında yer alan Qatar Airways, mevcut krizden en zararlı çıkacak şirket olabilir. Zira Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar’a havayolu uçuşlarını tamamen durdurduklarını ve hava sahalarını da Qatar Airways uçaklarına kapattıklarını açıkladı.

Bu, Riyad, Kahire, Dubai ve Abu Dabi uçuşlarının Qatar Airways için sonlanacağı ve Katar’a yakın olan hava sahalarının kapanması sonrasında şirketin uçuş rotalarını değiştirmek zorunda kalacağı anlamına geliyor. Rotaların değiştirilmesi şirket için maliyetleri artırırken, sürelerin uzaması da müşteri memnuniyetsizliğine neden olabilir.

İnşaat sektörünün de yara alması beklenebilir

İnşaat

Katar için inşaat sektörü ziyadesiyle önemli. Ülkede inşaat sektöründe yerli ve fazlasıyla da yabancı şirketler faaliyet gösteriyor. Aynı şekilde 30’dan fazla Türk inşaat şirketinin ülkede aktif olarak faaliyet gösterdiği biliniyor.

Ülkeye karadan tek ulaşımın Suudi Arabistan üzerinden olması ve havayolu sahalarının sınırlandırılması inşaat malzemelerinde fiyat artışına neden olabileceği gibi bu malzemelerin teslimatlarında da gecikmelere neden olabilir.

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması beklenen ülkede şu anda bu organizasyon için 8 yeni stadyum projesi sürüyor. Stadyum inşaat projelerinin aksaması halinde ülkenin 2022 Dünya Kupası ev sahipliği de tehlikeye girebilir.

Öte yandan yeni liman, büyük tıp bölgesi ve metro projesi de ülkede şu anda devam eden önemli inşaat projeleri arasında yer alıyor.

Katar’daki işgücü kaybı artabilir

İşgücü

Uzun bir süredir ülkedeki işsizlik oranı çok düşük seviyelerde bulunuyor. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan ülkenin her zaman göçmen işçilere ihtiyacı var. Ülkedeki göçmen işçilerin büyük çoğunluğunu Asya ve Filipinler’den gelen işçiler oluştursa da Arap ülkelerinden gelen işçiler de yoğunlukta.

Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn, vatandaşlarının ülkeye seyahat etmesini yasakladı ve ülkede yaşayanların ayrılması için iki haftalık bir süre tanıdı.

Ülkeyle diplomatik ilişkilerini kesen bir diğer Arap ülkesi olan Mısır’dan henüz böyle bir yasak gelmedi fakat Mısır’ın benzeri bir yasak koyması halinde ülkedeki işgücü kaybı artabilir. Çünkü Katar’da tıptan, mühendislik ve inşaat sektörüne kadar yaklaşık 180 bin Mısırlı çalışıyor.

İşgücü kaybının artması halinde ülkede faaliyet gösteren yerel ve uluslararası şirketler önemli sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu