Ekonomi

Kayıp-kaçak Bedeli Geri Alma Rehberi

Yıllardır elektrik faturalarını düzenli olarak ödeyen abonelerden alınan kayıp-kaçak bedelleri artık geri alınabiliyor. Bu yazıda daha önce sizden alınan kayıp-kaçak ücret bedellerini nasıl geri alabileceğinize dair bilgiler verecek bir rehber hazırladık.

Bildiğiniz gibi 21 Mayıs 2014 tarihinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, hırsızlanmak suretiyle kurallara uyan abonelerden alınan kayıp-kaçak bedellerinin adaletli olmadığına işaret etmişti. Tüketici Hakları Derneği, senelerdir kurallara uyan elektrik abonelerinden alınan kayıp-kaçak bedelleri konusunda, haksız ödenen ücretlerin nasıl alınacağına ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Kayıp-kaçak Bedelleri Nasıl Geri Alınır?

Kayıp-kaçak bedellerinin hesaplanmasının tüketiciler tarafından mümkün olmadığını vurgulayan Tüketici Hakları Derneği, kayıp-kaçak bedellerinin hesaplanması için elektrik aldığı şirkete aşağıda örnekte bulunduğu gibi bir dilekçe yazarak başvuruda bulunmalı.

Kayıp-kaçak bedeli geri almak için dilekçe örneği:

Şirketinizin …….. Nolu elektrik abonesiyim. 2007 tarihinden bugüne kadar gizlenmiş olarak şahsıma yansıtılan kayıp-kaçak bedeline ilişkin toplam miktar hakkında en geç 10 gün içerisinde tarafıma bilgi verilmesini, aksi takdirde hakkınızda yasal yollara başvuruda bulunacağımı bildiririm.

Örnekteki gibi bir dilekçe yazarak, abonesi olduğunuz elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunun. Tüketici Hakları Derneği, dilekçelerin bizzat elektrik dağıtım şirketlerine tarih sayı karşılığında teslim edilmesi gerektiğini veya dilekçeyi iadeli-taahhütlü olarak elektrik dağıtım şirketine gönderilmesi gerektiğini belirtiyor.

Eğer dilekçe için size bir cevap gelmezse, tarih sayı ya da iadeli-taahhütlü olarak gönderilen dilekçenin teslim alındığına dair belgeyle Tüketici Hakları Derneği’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Buna göre, 10 yıla geri dönük olarak ödediğiniz kayıp-kaçak bedellerini alabilmeniz mümkün olacaktır. Şu ana kadar mevcut abonelerden yaklaşık 6 milyar lira kayıp-kaçak bedeli tahsil edildiği belirtiliyor.

2 Yorum

  1. Evet ben aldım. Numaradan işlem başlattırdım ben 3 ayda aldım kayıp kaçak bedelimi, ayrıca kredi kartı aidatlarımla ilgilide işlem başlattırdım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu