Kazakistan, ekonomisini güçlendirmek için dijital teknolojiden yararlanmak istiyor

Kazakistan, 20 yıldan daha uzun bir sürede orta-düşük gelir seviyesinden üst-orta gelir seviyesine geçiş yaptı. Ülke 2006 senesinden itibaren üst-orta gelir grubunda yer almayı başardı. Ülkede 2002’den bu yana kişi başı GSYİH yaklaşık altı kat arttı ve yoksulluk oranı keskin bir şekilde düştü.

Kazakistan son yıllarda yaptığı çeşitli reformlar ve programlarla öne plana çıkıyor. Bunlardan en dikkat çekeni de “Dijital Kazakistan” programı. Hükümet, bu program sayesinde ülke ekonomisinin rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

Günümüz dünyasında dijital teknoloji, ülke ekonomilerinin gelişmesinde giderek daha önemli bir rol oynuyor.

Verilere göre dünya nüfusunun %40’ından fazlası internete erişebiliyor ve her 10 hanenin 7’sinde bir cep telefonu var. Böyle bir ortamda dijital teknolojiler bilgi alışverişinin hızlanması, yeni iş fikirlerinin ve yeni dijital ürünlerin yaratılması gibi avantajlar sağlıyor.

Kazakistan da dijital teknolojiyi bu temel amaçlarla kullanmak istiyor. Devletin “Dijital Kazakistan” programının sırasıyla; “Dijital İpek Yolu” yaratma, toplumda yaratıcılığı artırma ve ekonomi dallarında dijital dönüşüm olarak üç aşamada gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bu program kapsamında, ülkenin 67.4 milyar dolarlık varlık fonunu yöneten kurum Samruk Kazyna, ihracatın % 65’inin petrole dayandığı ülkede, ihracat portföyünü teknoloji alanında çeşitlendirmeyi planlıyor.

30 ülkenin varlık fonunun üye olduğu, 6 Eylül’de dokuzuncusu gerçekleştirilen Uluslararası Varlık Fonları Forumu’na (IFSWF) ev sahipliği yapan Kazakistan’ın Samruk-Kazyna fonu, odağı bu sene dijital sektörler başta olmak üzere yatırımlardaki yeni eğilimlere çekti.

Forumda konuşma yapan Samruk-Kazyna Strateji Genel Müdürü Baljeet Kaur Grewal, fonun ilk aşamada hızla büyüyen yeşil teknoloji ve güneş paneli gibi petrol dışı sektörlerle çeşitlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Forumda, Orta Asya’daki en büyük ekonomi olan Kazakistan’ın, teknolojik gelişimleri hızla benimseyerek, bu alanda büyük bir sıçrama yaşadığı da vurgulandı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu