Ekonomi

Kendi Para Birimini Kullanmayan 6 Ülke

Bazen doğrudan farklı ülkelere ait paraları kullanıyorlar, bazen de hem kendi ülke para birimlerini hem de yabancı ülke para birimlerini kullanıyorlar.

Kendi ülke para birimlerinin yanı sıra yabancı ülke para birimlerini kullanan altı ülke:

Singapur.

Singapur doları (SGD).
Singapur doları (SGD).

Ülkenin resmi para birimi Singapur dolarıdır. Fakat ekonomisinin büyük kısmı ticarete dayanan Asya ülkesi Singapur’da başka ülkelerin para birimleriyle de ödeme yapmak mümkündür. 1963 yılında Malezya Federasyonu’na bağlanmasının ardından Singapur, Malezya ve Brunei ile para ittifakı yapar. Ülke 1965 yılında federasyondan ayrılmasına rağmen günümüzde hala ülkenin bazı bölgelerinde Singapur Doları (SGD)’na alternatif olarak Brunei Doları (BND) ve Ringgit (RM) para birimleriyle ödeme yapmak mümkündür.

Panama.

500 dolar
ABD doları (USD).

20. yüzyılın başlarında Kolombiya’dan ayrılan Panama, Balboa (PAB) adlı milli para birimini yarattı. Balboa o tarihten itibaren ülkenin tek para birimi olarak kalmadı. 1903 yılında Panama yönetimi, ABD ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ABD Panama Kanalı’nın kontrolünü sağlayacaktı. Panama Kanalı 1999 yılına kadar ABD’nin kontrolündeydi. ABD ile yapılan bu anlaşmayla Panama yılda 250 bin dolar gelir elde ediyordu. Panama ile ABD arasındaki bu anlaşmanın sona ermesine rağmen ülkede ABD doları hala kullanılmaya devam ediyor. Ülkede 1 Balboa 1 ABD dolarına karşılık geliyor.

Namibya.

Güney Afrika Randı (ZAR).
Güney Afrika Randı (ZAR).

Güney Afrika’da yer alan Namibya 1990’ların başında bağımsızlığını elde etti ve milli para birimi Namibya dolarını (NAD) yarattı. Buna rağmen ülkenin ikinci para birimi Güney Afrika Randı (ZAR) olarak kalmaya devam etti. Günümüzde hala iki para birimi de ülkede serbestçe kullanılabiliyor.

Kiribati.

Avustralya doları (AUD).
Avustralya doları (AUD).

Büyük Okyanus’un orta kesiminde yer alan ada ülkesi Kiribati geçmişte ilk kez İngiliz ve Amerikalılar tarafından keşfedildi ve yıllarca İngiliz himayesinde kaldı. 1979 yılında İngiltere’den bağımsızlığını ilan eden Kiribati, milli para birimi Kiribati dolarını yarattı. Fakat günümüzde ülkede iki resmi para birimi var. Kiribati dolarının yanı sıra ülkede Avustralya doları (AUD) yoğun bir şekilde yerliler ve turistler tarafından kullanılıyor.

Abhazya.

Rus rublesi (RUB).
Rus rublesi (RUB).

Karadeniz’den komşumuz olan ve 1993 yılında Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya, 2008 yılında resmen Rusya tarafından tanındı. Ülkenin resmi para birimi Abhazya apsarı olarak açıklansa da bu para birimi neredeyse hiç kullanılmıyor. Buna karşın ülkenin resmi para birimi hala Abhazya apsarı. Bağımsızlık ilanından sonra Rusya’yla sıkı diplomatik ilişkiler kuran Abhazya’da yerli halk ve turistler Rus rublesi (RUB) kullanıyor.

Cook Adaları.

Yeni Zelanda doları (NZD).
Yeni Zelanda doları (NZD).

GSYİH hacminin yüzde 80’ini turizm gelirlerinin oluşturduğu Cook Adaları, geçmişte Britanya’nın kontrolü altındaydı. Geçen yüzyılın başlarında ada Yeni Zelanda’ya bağlanmıştı. Ülkenin para birimi Cook Adaları doları olsa da ülkede çoğunlukla Yeni Zelanda doları (NZD) kullanılıyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir