Keynes’in Ekonomik Düşünceye 5 Önemli Etkisi

13.10.2021

20. yüzyılın en önemli ekonomisti John Maynard Keynes, ekonomik düşünceye pek çok yenilik getirmiştir.

John Maynard Keynes, klasik ve neo-klasiklerin otomatik tam istihdam dengesine dayanan kuramsal temelleri alt üst ettiği için bu, Keynesçi Devrim olarak da bilinmektedir.

Keynes ekonomisi devrimci niteliğine rağmen kapitalizme karşı olmakla beraber daha da ileri götürerek kapitalizmin eksiklerini giderme amacı taşımaktadır. Daha farklı bir değişle, Keynes temelde devlet müdahalesi ile kapitalizmi yaşatmak ve kapitalizmi daha ileri götürme amacı taşımaktadır.

Keynes, ekonomi kuramına getirdiği yeni kavramlar ve çözüm tekniğiyle bu alanda yepyeni düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Peki, Keynes geleneksel ekonomik düşünceyi nasıl etkiledi?

1. Keynes, makro sorunlar üzerinde durmuştur

Keynesyen ekonomi; temel olarak belli firmalar, endüstriler, tüketim birimleri ve bunlar arasındaki karışıklı bağlantılar türünden mikro sorunlardan ziyade, makro değişkenler üzerinde durmuştur. Makro ekonomiyi Keynes keşfetmese de bu yaklaşımın büyük bir hızla gelişmesini sağlamıştır.

2. Keynes, Say Kanununu sorgulamıştır

Sizce, Ekonomide üretilen hizmet ve mallara olan toplam talep, ekonomi tam istihdam seviyesindeyken üretimde bulunulduğu zaman, arz edebilecek tüm hizmet ve malların satın alınması için yeterli midir?

İşte bu soruyla Keynes, Jean Baptiste Say’in dillere destan Say Kanunu‘nu sorgulamıştı. Keynes’in çözmeye çalıştığı başlıca sorun, toplam arz ile toplam talep arasında istenilen bir denge sağlanıp sağlanamayacağıdır. Bu nedenle Keynes, toplam talep kavramı üzerine düşünmüştür.

3. Ve say kanununu çürütmeyi başarmıştır

Keynes, insanların para tutmak istemesi için farklı nedenlerin olduğunu, paranın sadece bir mübadele aracı olmadığını ve paranın miktar kuramının yanlış olduğunu ortaya koyarak Jean Baptiste Say’in Say yasasını çürütmüştür.

4. Tam istihdamı özel bir durum olarak incelemiştir

Keynes, ekonomide işsizliğin bir dengesizlik sonucu olarak değil bir denge durumu olarak ortaya çıkabileceğini savunmuştur. Geleneksel ekonomi teorisine göre işsizlik varsa, reel ücretlerde yaşanabilecek herhangi bir düşüş iş verenlerin daha fazla işçi kullanmalarına neden olacak ve sorunu çözecektir.

Lakin Keynes bu teoriye karşın ücretlerde bu şekilde yaşanabilecek bir düşüşün, istihdam artışı sağlayabilmesi için toplam ürüne olan talebin sabit kalmasıyla oluşabileceğini ortaya koyarak, reel ücretlerde yaşanabilecek düşüşlerin, işçilerin gelirlerini azaltacağını, toplam ürüne olan talebin ise bu nedenle düşeceğini öne sürmüştür. Keynes’in bu görüşünden piyasanın eksik istihdamı düzeltmesinin mümkün olmadığını anlıyoruz.

5. Keynes’e göre devlet ekonomiye müdahale etmelidir

Karma ekonomiyi savunan Keynes’e göre tam istihdam ve düşük kapasite üretimi sorununu çözmenin en iyi yolu devletin ekonomiye müdahale etmesidir. Ona göre devlet ekonomiye, maliye politikası gibi doğrudan veya para politikası gibi dolaylı olarak alınacak önlemlerle müdahale etmelidir.

John Maynard Keynes’in bu teorileri ilk eseri İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi adlı kitap da yer almıştır. Kitap Genel Teori adıyla da biliniyor. (Eserin orijinal adı: The General Theory of Employment, Interest and Money).

YORUMLAR

 1. Zehra dedi ki:

  Yorumlarda keynes’in özel hayatı dışında her şey var. Ne güzel anlatılmış işte önemli olan bilgiler bence yukarıda var. Sınavlarda keynes’in özel hayatı çıkmıyor rahat olun

 2. levent dedi ki:

  Allah iyiliğinizi versin arkadaşlar :D ekonomiden soğuttunuz beni

 3. So cold baby dedi ki:

  Biraz okuyacak olursanız bilginiz varsa Keynes uzun dönem incelemelerini reddeder. Eşcinsel olduğu için kısa dönem incelemelerini gördük görüyoruz sürekli. Biraz düşünün arkadaşlar.

  bu da kanıtı ^-^

  1. Gülşen dedi ki:

   kanıtladın ya! tebrikler!!

  2. adım şey dedi ki:

   haha.. uzun dönem incelemelerini reddettiği için mi kısa döneme odaklanmış yoksa kısa dönemde neyse seviyeyi yükseltmeye luzum yok. iktisat böyle bir şey.

 4. Burjuk dedi ki:

  Keynes’in biseksüel olduğuyla ilgili kayanağı nereden buldunuz ki. Merakımdan soruyorum tek kelime bir şey yazılmış. Ben araştırdığımda eşcinsel haklarını desteklediğini vs. okudum. Net olarak biseksüel olduğu yazmıyor. Vallahi meraktan

 5. Mert Koruyucu dedi ki:

  İran için Hümeyni neyse Ekonomi için de Keynes o dur.

 6. Ömür Ulaş dedi ki:

  Ne olduğu önemli değil önemli olan adının ekonomiyle anılması.

 7. Anıl dedi ki:

  Gözüm fotoğrafına takıldı. Ne tuhaf yıllar geçti hala adını söylüyoruz internet var yazıyoruz çiziyoruz. Biseksüel bile yazmışsınız belki sır kendimi açıklamış ben öyle bi kaynak görmedim hayatımda. Burda görünce araştırdım söylemler var ama kimse kesin konuşamıyor. Beni yada hiç birimizi ilgilendirmez de yinede yazılınca insan sorgulamak istiyor doğrulunu

 8. milk dedi ki:

  Tekstil mağazasında müdür olmak istemiyorsanız keynes’e kulak verin arkadaşlar! lütfen!

 9. nimet aslan dedi ki:

  “Genel Teori İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi” bu kitabı okumayan kendisine iktisatçı demesin lütfen. Her yıl binlerce mezun veriyor iktisat fakülteleri hepside bilgisizler ordusuna katılıyor yada gidip tekstil mağazasında müdür oluyor

 10. Sinan dedi ki:

  keynes sadece gerektiğinde devletin ekonomiye müdahale etmesini savunuyor. sistemsiz ekonomilerde sorunlar kjaçınılmaz olacağı için aslında direkt müdahale demek doğru olmayabilir. 1919 yanlış hatırlamıyorsam yayımladığı –barışın iktisadi sonuçları– adlı bir kitabıda var.

 11. erman dedi ki:

  Okul bitse bile adını asla unutmayacağım iktisatçıdır keynes. Biseksüel olduğunuda bilmiyordum nedense hiç hocalarda bahsetmedi. Ey cesur yürekli keynes!

  1. Barış dedi ki:

   Kalkıp adam eşcinsel mi diyeceklerdi? Ekonomi mi okuyoruz magazin mi?

 12. Nida dedi ki:

  Keynesyen yöntemleriyle kaç kriz atlattı ülkeler ekonominin gelmiş geçmiş en iyi iktisatçısı. Gerçektende keynesçi devrim ile özetleniyor aslında.

 13. jr. karl dedi ki:

  Para, maliye politikası denince aklıma hep nedense keynes geliyor. Say’e göre daha gerçekçi bir şekilde para kuramı geliştirdiği için zaten çürütülmeyi bekleyen mahreçleri çürütmüş şanslı kişilik bana göre :)