Ekonomi

Kobi’ler neden önemlidir?

Türkiye‘nin, ülkemizin hala büyüyen bir pazar olduğunu kabul ediliyor. Türkiye özellikle son yıllarda içinde hem ekonomik, hem de sosyal ve siyasal ortamlar olarak inişli çıkışlı bir tablo sergilese de yabancı şirketler için hala büyüyen bir pazar.

Ayrıca, hem üretim hem de servis hizmeti olarak bölgesel bir güç olarak görüldüğünün de altını çizmek gerekir. İç pazarın sunduğu potansiyel pastadan pay almak isteyen, KOBİ‘lerin ihracat potansiyellerini bir fırsat olarak gören yabancı stratejik yatırımcılar, ülkemizde varlık göstermeyi tercih ediyor.

Türk lirasının değer kaybı kimi çevrelerde endişe ile izleniyor olsa da yabancı yatırımcı için bu değer kaybı fırsat olarak görülüyor. Uzmanlara göre, kur hareketlerinde yaşanabilecek ani hareketler, mevcut görüşmeler üzerinde bazı sorunlara neden olsa da fon yöneticileri ve aracı firma ve danışmanları ülkemizin şu anda fırsat yaratan bir ilke olduğu konusunda ortak bir fikir altında buluşuyor.

ABD’nin en büyük yatırımcı gruplarından Virgin Group‘un CEO’su Richard Branson, Davos Zirvesi‘nde Türkiye’nin çok parlak bir geleceği olduğunu belirterek, Türk lirasının değerinin düşmesini ‘fırsat’ olarak vurgulamıştı.

Öneri: KOBİ Kredileri Nedir?

Yabancı şirketlerin ilgi gösterdikleri alanların başında imalat geliyor. Son dönemlerde İspanya ve İtalya başta olmak üzere üretim odaklı ortaklıklara giren AB ülkeleri ile Amerika’lı yatırımcılar için Türkiye hala göreceli olarak işgücü maliyetinde avantajlı olarak görülebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu