Kuantum uydusu Çin’in ekonomisine nasıl fayda sağlayacak?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Gobi Çölü üzerinden fırlattığı Micius isimli uydusu dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

Çin’in Micius adlı uydusu kuantum haberleşme teknolojisine sahip. Kuantum kriptolama teknolojisine sahip olan bu uydu ile yapılan iletişim ve haberleşmelerde son yıllarda büyük sorun haline gelen siber casusluk yöntemi başarılı olamıyor.

Aslına bakarsanız uzun yıllardır kuantum kriptolama uydu teknolojisi üzerinde çalışan birçok ülke var lakin Çin böylesine zor bir teknolojinin üstesinden gelebilen ilk başarılı ülke oldu.

Elbette Çin’in bu azminin ve başarısının altında, ülkenin beş yıllık ekonomi planları yer alıyor. Ülkenin beş yıllık ekonomi planlarında kuantum şifreleme teknolojisi çok önemli stratejik bir yere sahip.

Hatırlayacak olursanız geçen yıl Ekim ayında ABD’ye büyük bir siber saldırı düzenlenmiş ve ülkenin yüzde 78’i internete erişimi kaybetmişti. Bu siber saldırıların ABD’ye ve şirketlere yaklaşık 7 milyar dolara mal olduğu tahmin edilmişti.

Son yıllarda siber casusluk ve saldırılar hem ülkelere hem de içerideki şirketlere büyük zararlar oluştururken bu alanda pazarlarını genişleten ve yüksek ivme kat eden Çin için kuantum kriptolama teknolojisine sahip uydu siber güvenliği artırmış olacak.

(Micius uydusunun fırlatılma anı, 17 Ağustos 2016)

Geçen sene Ağustos ayında başarıyla fırlatılan Micius uydusu çalışmalara çoktan başladı. Şimdilerde uydu üzerinden çok kapsamlı kuantum iletişim testleri yapılıyor.  Kuantum teknolojisine sahip olan bu uydu Çin’in 2030’da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının da önemli bir parçası olacak.

Siber güvenliğin hem ekonomi hem de ulusal güvenlik için önem taşıdığı bu dönemde Amerika, Avrupa ve Japonya’daki araştırmacılar da atomaltı parçacıkları kullanarak bir şifreleme teknolojisi geliştirmeyi ve bunu uydularda kullanmayı hedefliyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu