Küresel altın talebi 10 yılın en düşüğünde, peki bu ne anlama geliyor?

13.10.2021

Bu yılın ilk çeyreğinde dünya genelinde altın talebi yüzde 7 azaldı ve küresel 2008 krizinden beri en zayıf çeyreğini yaşadı. MarketWatch’a göre bu zayıflığın nedeni altın külçelerine ve altına dayalı fonlara azalan talepten kaynaklanıyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Ve her şeyden önce insanlar neden paralarını altın olarak saklamayı tercih ediyor?

Altın sikkeler artık daha az yaygın

Bunun sebebi altının eskiye nazaran daha pahalı olması. Mart sonunda altının onsu 1.300 dolar düzeylerindeydi. (Geçen yılın başındaki 1.100 dolar seviyelerinden buralara geldi).

Fakat talepteki düşüş, ekonomi açısından iyiye işaret.

Guardian’ın haberine göre altın talebi geçen yılın ilk çeyreğinde siyasi belirsizliklerle ani artış göstermişti. Ama genel olarak ekonomi iyiye gittikçe talep azaldı.

Genel olarak altın külçeleri konusunda neden iyimser bir hava var?

Altının değer saklama aracı olarak bir tarihi var. Bu nedenle riskten kaçınan yatırımcılar dolar zayıfladığında veya ekonomi 2008’deki gibi krize girdiğinde tipik olarak altına yöneliyorlar.

Madalyonun diğer yüzünde ise Warren Buffett gibi yatırım aracı olarak altına karşıt yatırımcılar altının uzun vadede çeşitlendirilmiş bir borsa portföyü kadar getiri sağlamadığını savunuyorlar.

TIME dergisine göre altın nasıl alınacağı ve saklanacağı konusunda ekstra bir zorluğu beraberinde getiriyor. Zira kasa kiralamanın ekstra ücretleri varken evde saklamak da riskli ve kaygı verici olabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.