Ekonomi

Levi’s ve Dockers Türkiye’de Fabrikalarını Kapattı

1986 yılında Çorlu’da ilk fabrikasını açan Levi Strauss, Levi’s ve Dockers markalarıyla üretim yapıyordu. Şirket bugün yazılı bir açıklama yaparak, Çorlu’da bulunan fabrikalarını kapattıklarını açıkladı.

Levi Strauss bünyesinde çalışan 677 kişinin ise işten çıkarılacağı belirtildi. İlk olarak Ekonomist Dergisi‘nin Temmuz ayında gündeme getirdiği Levi’s Türkiye‘nin Türkiye’den çıkabileceğine dair söylentiler duyulmuştu. Ekonomist Dergisi‘nin ilgili yazısında şirketin 2007 yılında meydana gelen yolsuzluk skandalları ve Levi’s Türkiye’nin son genel müdür Hakan Atalay‘ın Tommy Hillfger‘a geçmesi sonrası şirketin tekrar doğrulamadığına değiniliyor.

Bu kararın ardından açıklama yapan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Başkanı Rıdvan Budak: tekstil sektöründe ciddi bir daralmanın yaşandığını, Hükümet ve ilgili bakanlıkların gerekli tedbirleri bir an önce alması gerektiğini ve kapatma niyeti olan bir çok iş yeri olduğu belirtti.

Konuyla ilgili yapılan bazı yorumlar ise şu şekilde:

Ekonomide son 5-6 aydır ciddi bir sıkıntı var. Hükümet seçimler, Irak ve Suriye ile uğraşmaktan ve onlara tüm mesaisini ve enerjisini vermesinden dolayı Ekonomide ki bu durumu göremez hale geldi. Suriyeliler ve Iraklılara harcanan 3-4 Milyar Dolarlar ile bir çok firmaya teşvik verilebilinir bir sürü kişi işsiz kalmazdı. İşsizlik had saflara çıkmaya başlayacak. Suriyeliler ve Iraklılar Türkiye’de ucuz işçiliğe sebep verecek ama bir çok Türk işinden gücünden olacak.

İyi bile dayandı yıl sonuna kadar çok büyük firmalar iflas verecek yada çekilecekler Türkiye artık yoksullar ve fakirlerden oluşan bir ülkedir orta kesim bitmiştir. Orta kesime göre kimse yatırım yapmasın.

Bunlar satışları düştüğü an kapatırlar sonra nasıl oluyorsa satış patlaması yaşarlar ama bu Türkiye’ye yaramaz para yurt dışına gider bu bir taktiktir bizde ithal mala karşı bir hayranlık vardır adamlar bunu değerlendirecek aynı Opel gibi onlarda satış yok diye fabrika kapattılar şimdi araba yetiştiremiyorlar niye ithal de ondan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu