Ekonomi

Tarihin En Kazançlı Mülk Alımı: 1803 Louisiana Alışverişi

Louisiana alışverişi olarak da bilinen Louisiana satın alımı, ABD’nin Fransa’dan Louisiana Bölgesini satın aldığı tarihi bir olay olarak kayıtlara geçti. Satın alınan büyük toprak parçası ortalama 2,100,000 km²’lik bir alana sahipti. Satın alım 1803 yılında gerçekleşti. O sırada başkanlık görevini yürüten Thomas Jefferson, bu satın alım sayesinde ABD topraklarını iki katı büyüklüğüne çıkardı. Bu satın alım günümüzde Jefferson’ın en önemli başarılarından biri olarak kabul ediyor.

Louisiana Bölgesinin satın alımı aynı zamanda birçok yeni ABD devletinin kurulmasına da öncülük etti. Zira günümüzde on beş ABD devletinin toprakları kısmen ya da tamamen satın alınan bu topraklar içinde bulunuyor.

Louisiana Bölgesinin Önemi

Louisiana Bölgesi, Mississippi Nehri’nden Kayalık Dağlara doğru doğudan batıya kadar uzanıyordu. Kuzeyden güneye doğru, bölge Kanada sınırı ile Meksika Körfezi arasında yer alıyordu. Bu bölge, stratejik bir öneme sahip olan New Orleans’taki bir limanı da içeriyordu. Fransa o yıllarda bütün bu bölgenin tek sahibiydi.

Fransa, o zamanlar Napolyon Bonaparte liderliğinde yönetiliyordu. Amerikan hükümeti, Fransızların Mississippi Nehri’ne tamamen egemen olabilecekleri ve ticari öneme sahip Meksika Körfezi’ne erişimlerinin kısıtlanabileceğinden ziyadesiyle endişeleniyordu.

1800’lerde Louisiana Bölgesi.

Bu nedenle de Başkan Jefferson, New Orleans ve mümkünse Mississippi Nehri’ni satın almak için bir anlaşma yapmak üzere hükümet temsilcilerini Fransa’ya gönderdi. Sonunda ABD, beklediğinden daha yüksek bir fiyata da olsa, aslında tahmin ettiğinden çok daha fazlasını satın aldı.

İki ülke arasında gerçekleşen hızlı görüşmeler ABD’nin Fransa’ya 11.250.000 dolar ödeyerek Louisiana topraklarının tamamını satın almasıyla sonuçlandı. Louisiana Bölgesinin alım ve devir işlemine ilişkin anlaşma 30 Nisan 1803 tarihinde Paris’te imzalandı. ABD Senatosu satın alma işlemini Ekim ayında onayladı ve 1803’te Fransa’dan ABD’ye toprak devri tamamlandı.

Napolyon’un Louisiana Bölgesini ABD’ye satma kararında etkili olan birçok husus olduğu düşünülüyor. Fransa’nın iç ekonomik sorunları, Büyük Britanya ve bir İngiliz ablukası ile savaş olasılığı, Haiti köle devriminin baskı altına alınamaması bu hususlar arasında yer alıyor.

Tarihin En Kazançlı Mülk Alımı

Bugün haritalarda gördüğümüz büyük ABD, Louisiana Bölgesi olmadan olmazdı. Bölge satın alınmamış olsaydı, bugün ortadan iki bölünmüş ya da doğu tarafında yukarıdan aşağıya uzanan bir ABD haritasına bakıyor olacaktık. Zira bu toprakların alımı, Amerika’nın çok kısa bir sürede batıya doğru genişlemesini sağladı.

Louisiana, ABD’nin 18. eyaleti ve satın alınan topraklardan yaratılan ilk devlet olarak tarihe geçti. Bu satın alım sonra ABD ayrıca, bölgenin ticaretini ve sanayisini desteklemek için bir hayli önemli olan liman kenti New Orleans’ın ve Mississippi Nehri’nin tam kontrolünü kazandı.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir