Ekonomi

Okumak İsteyeceğiniz 12 Mahfi Eğilmez Kitabı

Mahfi Eğilmez kitapları birçok okuyucu tarafından seviliyor. Deneyimli, alanında uzman ve sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan ünlü iktisatçının yeni kitapları da okurları tarafından merakla bekleniyor. Eğilmez’in neredeyse hemen kitabı raflarda çok satanlar listelerine girmeyi başarıyor.

Mahfi Eğilmez, birçok banka ve mali sektör kuruluşunda yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Kariyerinin bir döneminde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bir dönem haber kanalı NTV’de hem ekonomi danışmanlığı hem yorumculuğu yaptı. Ünlü iktisatçı Eğilmez’in pek çok sayıda makalesi ve yayımlanmış kitabı bulunuyor.

Yayımlamasının ardından büyük ilgi gören bilgi ve becerilerinizi geliştirecek ekonomi içerikli yayınlardan Hitit öykülerine kadar okumanız gereken bazı Mahfi Eğilmez kitaplarını sizler için bir araya getirdik. Bu eşsiz her bir kitabı inceleyebilir ve satın alarak okuyabilirsiniz. Ayrıca ekonomi kitapları listemize göz atarak alanında uzmanlar tarafından yazılan farklı yayınları da inceleyebilirsiniz.

1. Örneklerle Kolay Ekonomi

Örneklerle Kolay Ekonomi

Ekonomi pek çok insan için pek de keyifli bir konu değildir. Birçok insan televizyonda veya gazetelerde ekonomi haberlerine denk gelir. Ancak bunlardan bir şekilde sıkılır. Bir süre sonra kanalı değiştirir veya gazete sayfalarını hızlıca atlar. Örneklerle Kolay Ekonomi, işte tam da bu insanları hedef alıyor. Onlara anlaşılır bir şekilde ekonomiyi anlatıyor ve onların ekonomiyi sevmelerini amaç ediniyor.

Ayrıca bu kitap ekonomiyi anlamak ve öğrenmek isteyenler için de bir başucu kaynak niteliği taşıyor. Kitap, ekonomiden anlayan ya da anlamayan her kesimden insanın okuyarak bir şeyler öğrenebilmesi sağlıyor.

2. Makro Ekonomi Türkiye’den Örneklerle

Makroekonomi

Bu kitap, makroekonomi kitaplarında karmakarışık görünen ve bir türlü bütüne erişilemeyen analizlerin birtakım temel basit denklem kapsamında bir araya getirilerek sistemin tamamının gösterilmesini amaçlıyor. Kitabın daha çok ekonomi profesyonelleri veya ekonomi öğrencilerine hitap ettiğini en baştan söylememiz gerekiyor.

Beş bölümden oluşan bu kitap ilk bölümünde makro ekonominin temel dinamiklerini oluşturan hususlar üzerinde duruluyor. Makroekonomik dengenin değinildiği ikinci bölüm bir dizi detayı kapsıyor. Ardından dördüncü bölümde ekonomik büyüme, gelir dağılımı ve beklentiler ele alınıyor. Kitapta yer alan dördüncü bölümde ekonomi politikası ve son bölümde ele alınan makroekonomik tartışma konuları yorumlanıyor.

3. Mikroekonomi Güncel Örneklerle

Mikroekonomi

Mahfi Eğilmez kitapları arasında yer alan bir diğer önemli yayın olan Mikroekonomi Güncel Örneklerle, mevcut teorik yapıya dayalı bir şekilde ekonomik analiz yapmaya teşvik etme niyetini etkin olarak güdüyor.

Bu kitap, mikroekonomiyi mümkün olduğunda gerçek yaşama uygun şekilde ve anlaşılabilir bir çerçevede sunmayı amaçlıyor olsa da kitabın yine az çok ekonomi ile ilişkisi olan okurlara hitap ettiğini belirtmek gerekiyor. Küçük bir ekleme yapmak gerekirse kitapta hem cebirsel hem de sözel anlatım teknikleri kullanılıyor.

4. Kendime Yazılar

Kendime Yazılar

Mahfi Eğilmez edebiyat, tarih, felsefe, siyaset ve yaşam gibi çeşitli konulardaki görüş, izlenim ve değerlendirmelerini Kendime Yazılar adlı kitabında okuyucularıyla paylaşıyor. Yaşadığınız çağı kavramak için birer yol gösterici olan yazıların bir kısmını bu kitapta bulabilirsiniz.

5. Ekonomide Analiz Örnek Olaylar ve Çözümler

Ekonomide Analiz

Bu kitap, ekonomik ilişkiler arasındaki dengeyi doğru bir şekilde kurabilmek ve ekonomik konuları analiz etmenin yollarını okurlara göstermeyi amaçlıyor. Kitabı okuyup bitirdiğinizde, analiz edemediğiniz pek çok ekonomik konuda analizler yapmaya ve değişkenler arasında ilişki kurmaya başlayabilirsiniz.

Mahfi Eğilmez bu kitabında, “Kendime Yazılar” isimli popüler blogunda okurlarından gelen bazı sorulara ve onlara verdiği cevaplara da yer açıyor. Böylece eserinde okurların konuyu nasıl ele aldıklarını da yansıtıyor.

6. Ekonomi Politikası

Ekonomi Politikası

Mahfi Eğilmez ve Ercan Kumcu’nun kaleme aldığı kitap, ekonomi öğrenmek ve izlemek isteyenler için bir başvuru kitabı olma niteliği taşıyor. Ayrıca bu kitabın üniversitelerde ders kitabı olarak okutulup, farklı mesleklere giriş sınavlarında temel soru kitapları arasında yer aldığını da eklemeden geçmemek gerekiyor.

7. Kamu Maliyesi

Kamu Maliyesi

Mahfi Eğilmez bu kitabında üniversitelerde ekonomi, ekonometri, işletme, kamu yönetimi, çalışma ekonomisi, hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi bölümlerinde okuyan öğrencilerin maliyeyle ilgili ihtiyaç duyacakları zor olabilecek temel bilgileri hem kolay hem de anlaşılabilir bir biçimde vermeyi amaçlıyor.

8. Hazine

Hazine

Bu kitap, hepimiz için bir “bilmece” olan Hazine’nin yapısını, işleyişini ve tarihsel evrimini akıcı bir üslupla bizlere aktarıyor. Kamu maliyesi ve kamu ekonomisi açısından yeni bilgiler ve analizlere yer veren, eleştiri ve değerlendirmeleri kapsayan bu çalışma, önemli bir referans kitabı olmanın ötesinde pek çok kişi tarafından merak edilen kurum – siyaset ilişkisini de gözler önüne seriyor.

9. Light Günlük

Light Günlük

Bir zamanlar ülke toprakları üzerinde yaşayanları etkileyen siyasal ve toplumsal olayların panoramasını çizen Mahfi Eğilmez bu kitabında okuyucularıyla dertleşiyor ve şöyle diyor: “Toplumsal korkunun kişisel yansımasını ilk kez 1950’lerde küçücük bir çocukken yaşadığımı hatırlıyorum. Sonra 1960 ihtilali geldi. Ardından 12 Mart’ta evdeki ders kitaplarına bakıp da bizi sol örgüt üyesi diye tutuklarlar mı korkusu. 1980’lerde bu kez piyasa ekonomisine geçiş korkusu. 1990’larda finansal krizler ve devalüasyon korkusu, 2000’lerde ekonomik kriz ve konsolidasyon-moratoryum korkusu. Ayrıca bunların yanında sürekli var olan kimliğimi evde unutmuş olmalıyım korkusu, banyodayken sular kesilir mi korkusu, milli maç yayını sırasında elektrikler kesilir mi korkusu ve daha niceleri…”

10. Küresel Finans Krizi

Küresel Finans Krizi

Türkiye ekonomisini yorumlayabilmek ve küresel krizi anlamak için mutlaka okumanız gereken bir Mahfi Eğilmez kitabı daha… Bu kitapta yazar, krizin ülkeyi nasıl etkileyebileceğini ve gelecekte küresel kriz yaşanmaması için yapılması gerekenleri açıklıyor.

11. Anitta’nın Laneti

Anitta'nın Laneti

Mahfi Hoca, bu kitapta, MÖ 1800 ile 1200 seneleri arasındaki Hitit kralları, kraliçeleri, prens ve prenseslerinin yaşadıkları bazı gerçek olayları, entrikaları, savaş ve barışları hikâyeleştirerek, okunması basit fakat ekonomi kitaplarından farklı olarak bu kez zevkli bir Hitit tarihini bizlere anlatıyor. Bu kitabın büyük ilgi gördüğünü ve çok satanlar listesine girdiğini de eklemeden geçmemek gerekiyor.

12. Hattuşa’dan Kaçış

Hattuşa'dan Kaçış

2002 senesinde Anitta’nın Laneti kitabında Hititler üzerine ilk öyküleri yayımlamasının ardından büyük ilgi gören kitap sonrasında Mahfi Eğilmez, yine Hititlerle ilgili öyküleri bu kitabında okuyucularına aktarıyor.

Listemizde yer alan Mahfi Eğilmez kitapları basıldıkları tarihten günümüze dek çok satanlar listesinde yer almayı başardı. Ünlü iktisatçının yeni kitapları beklenirken halihazırda kitapçılarda bulabildiğiniz bu eşsiz kitapları okumaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu