Ekonomi

ImClone Systems Skandalı, Martha Stewart ve Insider trading

Bir dönem Türkiye’de de yayınlanan ve yıllarca kendi adını taşıyan Martha Stewart Show’un sunucusu Martha Stewart, bir Oprah olmasa da en az Oprah kadar milyonlarca Amerikalının günlük yaşantısına etkisi olmuş bir zat.

Stewart, yalnızca TV ünlüsü, sunucu, iş kadını ya da kitap yazarı değil. Dünyanın en zengin kadınları listesine defalarca kez giren ABD’nin ‘iyi yaşam kraliçesi’ aynı zamanda sıkı bir hisse senedi yatırımcısı.

Stewart’ın hisse senedi yatırım tutkusu ve belki biraz da daha fazla kazanç elde etme niyeti, geçmişte onu büyük bir usulsüzlüğe karıştırdı ve tüm zamanların en büyük finansal skandalları listesine istemeden de olsa adını soktu. Her hisse senedi yatırımcısının Martha’nın hikayesinden çıkarması gereken bir ders var.

Olay

Martha Stewart

CBS’de yayımlanan programına bir gün Katherine Heigl’ı davet edip patates soyan, başka bir gün Snoop Dogg’la kek yapan Stewart, programı dışında yatırımlarına da gereken önemi veriyordu. Brokerının tavsiyesiyle ImClone Systems adlı ilaç şirketinden portföyüne fazlaca hisse toplamıştı.

Borsada her zaman her şey istendiği gibi gitmiyor. ImClone Systems firması ve yatırımcıları için de kötü bir zamandı. ABD Yiyecek ve İlaç Denetleme Kurulu şirketin ürettiği Erbitux adlı ilacın piyasada satışına onay vermemişti. Kısa süre sonra şirket hisseleri büyük düşüşe geçti. Milyonlarca dolar para kaybedildi. Fakat düşüşten önce hisseleri elden çıkaran ve para kaybetmeyen birileri hala vardı.

İçeriden bilgi ticareti yapıldığı suçlamasıyla yaşanan olay için soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın sonunda ImClone Systems şirketinin kurucusu da dâhil olmak üzere birçok ImClone yetkilisi ve bazı yatırımcılar içeriden bilgi ticareti (insider trading) yaptıkları ve bu büyük düşüşün öncesinde hisselerini sattıkları gerekçesiyle suçlu bulundu. Bu isimlerden biri de tahmin edebileceğiniz üzere Martha Stewart oldu.

Deliller ve Sonuç

Martha Stewart ImClone Systems Skandalı

Martha Stewart ve avukatları başlangıçta suçlamaları reddettiler. Fakat daha sonra açıkça ortaya çıktı ki Martha Stewart, brokerından aldığı ve kendilerinin ifade ettikleri tabirle bir “tavsiye” üzerine olaydan hemen bir gün öncesinde tüm hisseleri elinden çıkarmış.

Yaptığı usulsüzlük bir yana Stewart, bu olayı soruşturma ekibinden saklaması nedeniyle de gizli tertip, engelleme ve federal görevlilere yanlış bilgi vermek gibi bir dizi suçlamayla daha karşı karşıya kaldı.

Yaşanan olayın sonunda Stewart yargılandığı mahkemece suçlu bulundu. 5 ay hapis, 2 sene gözetim, 30 bin dolar para cezası aldı. Cezaevinde kaldığı süre boyunca şirketinin işleriyle ilgilenmesi de yasaklandı.

28 Aralık 2001’de yaşanan ImClone Systems Skandalı sonrası Stewart, sonraki yıl 8 Ekim’de tutuklanarak Batı Virginia’daki Alderson Federal Hapishanesi’ne gönderildi. Yaşanan olay ABD medyasında aylarca işlenen bir konu haline geldi.

Ders

Ders

Insider trading, Türkçe karşılığıyla içeriden öğrenilen bilginin ticareti pek çok ülke borsasında olduğu gibi Türkiye’de de haksız kazanç elde edilmesine neden olabildiği için suç teşkil etmektedir. Bu nedenle kamuya açıklanmamış bilgileri elde ederek sermaye piyasalarında işlem yapma suçlamalarıyla davalar açılabilmektedir.

Ülkemizde yatırımcıları ciddi bir şekilde ilgilendirecek bilgi ve haberler Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla açıklanmaktadır.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir