Ekonomi

Neden İş Bulamıyoruz? Üç Muhtemel Nedeni Var

İşsizlik ülkemizde olduğu kadar dünya genelinde de önemli bir sorun. Başta gençler olmak üzere pek çok kişi iş bulamamaktan yakınıyor.

Florida Gulf Coast Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Carrie Kerekes, iş bulamıyor olmamızın nedenini uygun olmayan yetenekler, devlet uygulamaları ve belirsizliklere bağlıyor.

Carrie Kerekes, iş bulmanın neden çok zor olduğunu ve iş bulamıyor olmamızın gerçek nedenlerini şöyle açıklıyor:

Birçok genç, işverenlerin talep ettiği gereken becerilere sahip değildir

İş

Gençlerin maruz kaldığı işsizlik kısmen genç yetişkinlerin sahip oldukları yetenekler ile işverenlerin işçilerinde sahip olmalarını bekledikleri yeteneklerin uyuşmamasından kaynaklanıyor.

Daha genç bireylerin tecrübeleri ve eğitimlerinin zaten eksik olduğu kesin bir gerçek, fakat üniversite mezunları bile zaman zaman işverenlerin vermeye hazır oldukları işler için gerekli becerilere sahip olmayabiliyorlar.

Devlet eğitimi teşvik edebilir ve daha çok insana kredi ve burs teşvikleriyle eğitim verebilir, ama bu uygulamalar da aşağıdaki diğer iki neden dolayı çözüm yolu olmaktan çıkıyor ve benzeri uygulamalar istihdam için garanti vermiyor.

Birçok yasal düzenleme, işçi maliyetini artırır ve bu nedenle işverenlerin işçi istihdam etmesi zorlaşır

İş bulmak

İkinci olarak, devlet yasaları ve vergiler de işsizlik sorununun bir parçasını oluşturuyor.

Asgari ücret, zorunlu fazla mesai ödemeleri, gelir vergileri, sağlık hizmeti zorunlulukları ve işsizlik sigortaları gibi şeyler, işverenler için işçi istihdam etmenin maliyetini çoğu zaman yükseltiyor.

İstihdamın maliyeti yükselince de işverenler genellikle daha az işçi çalıştırmayı tercih etmek durumda kalıyor. Diğer yandan, şirketlerin istedikleri gibi çalışan işe alıp işten çıkarmalarını zorlaştıran yasalar da bu noktada işsizliğe yol açıyor.

Kerekes, işten çıkarma yasalarının işsizliğe etkisini “flört” örneğini kullanarak şu şekilde açıklık getiriyor; “Her tanışma randevusunun evlilikle bitmek zorunda olduğunu hayal edin. Hiç tanışma randevusuna gider miydiniz? Hayır. Aynısı daha fazla işçi çalıştırmak isteyen fakat işler istenildiği gibi gitmezse onu işten çıkaramayacağından endişelenen işveren için de geçerlidir. İşlerini şansa bırakmayacaklardır.”

Bu yüzden şirketler özellikle tecrübesiz olan ve güvenilirliklerini kanıtlayan iş geçmişleri bulunmayan genç işçileri işe almakta çoğu zaman isteksiz oluyorlar.

Ekonomik belirsizlikler ve finansal krizler de işsizliğin önemli bir nedeni

İşsizlik

İşverenlerin gelecek hakkında kuşkulu olmaları için birçok sebep olduğunu söyleyen Kerekes, ekonomik belirsizlikler ve finansal krizlerin de işsizlik nedenleri arasında yer aldığını belirtiyor.

Profesör Kerekes işsizlik sorununa çözüm olarak da şunları söylüyor: “Devlet müdahaleleri yardımcı olmadı, hatta birçok şeyi daha kötü hale getirdi. Devlet aradan çekilse, ekonomik büyümeye ve serbest piyasanın daha fazla iş ve refah yaratmasına müsaade etse işsizlik sorunu daha kolay çözülürdü.”

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir