Nükleer Enerjinin 5 Büyük Avantajı

13.10.2021

Nükleer enerji, ülkelerin büyümelerini devam ettirebilmeleri için önemlidir. Bugün dünya üzerinde pek çok gelişmiş ülke nükleer enerji kullanmaktadır. Elektrik üretiminin yanı sıra, uzay teknolojisi başta olmak üzere uçak sanayii, deniz altı sanayi ve buzkıran gemilerinde bu enerji kullanılabilmektedir.

Nükleer enerji üretimi 1960’lı yılların başından itibaren ülkeler tarafından tercih edilmekte ve santral sayıları hızla artırmaktadır.

Türkiye’nin büyüme hedefleri doğrultusunda büyük enerji ihtiyacı artacağından, nükleer enerjiyle ucuz ve sürekli elektrik üretimi yapabilmemiz mümkün olacak. Mesele yalnızca elektrik üretimi de değil, örneğin nükleer enerji kullanan ülke kültürlerini incelendiğimizde ülkemizdeki teknolojik gelişimlerinde artacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Nükleer Enerjinin Dezavantajları

Nükleer enerji kullanımının avantajlarından bahsedeceğim ama dezavantajları da yok değil. Mesela, dünya üzerinde nükleer santrallerin hiçbiri yüzde yüz güvenli değil, bu sebeple santrallerde yaşanabilecek ufak kazaların sonuçları tıpkı yıllar önce Çernobil’de olduğu gibi ağır ve büyük olabiliyor.

Bunun dışında dışarıdan santrallere yapılabilecek saldırılar ve nükleer atıklar da nükleer enerji üretiminin dezavantajları arasında yer alıyor.

Nükleer Enerjinin Avantajları

Nükleer enerjinin avantajları ise şöyle;

Çevreye duyarlı enerji kaynağıdır

Nükleer enerji üretimi; kömür, doğal gaz veya petrol üretimlerine nazaran atmosfere çok daha az sera gazı salmasından dolayı çevreye daha duyarlıdır ve küresel ısınmanın hızlandırıcı etkilerini düşürür.

Yüksek rakamlarda elektrik enerjisi üretilebilir

Türkiye gibi elektriği dışarıdan oldukça pahallı ithal eden ülkeler için ucuz, sürekli ve güvenli elektrik elde edilmesini sağlar. Elektrik çağımızda büyük gerekliliktir. Örneğin, gelecekte yaygınlaşması beklenen elektrikli otomobil gibi teknolojilerin kullanılabilmesi açısından ucuz ve sürekli elektriğe ihtiyaç daha fazla artacaktır.

Üretilen elektriğin maliyeti daha düşük olur

Nükleer santraller yoluyla üretilen elektriğin maliyeti diğer hidrolik gibi santrallerde üretilen elektriğe oranla daha düşüktür.

Kullanılmış yakıtlar tekrar kullanılabilir

Nükleer santrallerde kullanılmış yakıt yeniden işlendikten sonra faydalı ürünler ayrıştırılarak tekrar yakıt olarak kullanılabilinir. Tekrar kullanılabilirlik üretimde maliyeti düşürür.

Nükleer enerji diğerlerine göre daha verimlidir

1000 MW’lık bir Nükleer Santral 1 yılda yaklaşık olarak 1.6 milyon ton ham petrol eş değeri enerji üretebilmektedir. Nükleer yoluyla kullanılan nükleer yakıtın bir kilosu; yaklaşık iki vagon kömür ya da yaklaşık iki tank dolusu petrol yakılarak üretilen enerjiye eş değerdir. Nükleer enerji daha ucuz olmasının yanı sıra aynı zamanda daha verimlidir.

YORUMLAR

 1. elma dedi ki:

  En en ufak küçük hatalar bile büyük sorun olabiliyor Türkiye’de otobüslerin mağaza vitrinlerine girdiğini, metroda insanlara demirlerin girdiği, madenlerin çöktüğünü düşünürsek şimdiden yandık ki ne yandık. DÜŞÜNÜN!!

 2. Didem Albay dedi ki:

  Kim ne derse desin kimse bunun haklılığını savunamaz. Almanya dünyanın en büyük ekonomilerinden nükleer kullanmayı bıraktılar fransadan alıyorlar enerjiyi ve saniyedede üstüne olmayan bir ülke. Şimdi bunlarıda düşünmek lazım haksız mıyım? Nükleer gereklilik değil..

  1. BrkGrn dedi ki:

   Hanımefendi Almanya çalışmaları durdurdu fakat enerjiyi Fransa’dan alıyorlar diyorsunuz da Fransa enerji ihtiyacının %77 sini nükleer enerjiyle karşılıyor.

 3. yavuz aslan dedi ki:

  nükleer enerji maliyet açısından ucuz olabilir hatta gerekliliği tartışılmaz ama unutlan birşeyde deprem bölgesinde olan Türkiye’de her zaman yapılacak olan santral için çok büyük risk vardır. bir haberde okuduğumda daha önce kullanılmayan bazı reaktörlerin ilk kez Türkiye’de kullanılacağını okudum. doğru olmadığını umut ettim.

 4. Bekir Durul dedi ki:

  O kadar az dezavantajı yok ama hadi neyse. Ucuz elektrik avantajı olsada desteklemiyorum. Hele iğneada da yapılacak santrali hiç desteklemiyorum yer mi kalmadı koca ülkedE?

 5. Uraz dedi ki:

  Bizim olmayacak ki santral. Rusya’ya yaptırıyoruz, işletmeyi Rusya’ya veriyoruz. Maliyet ve katlanılacak riskler bize ait. Mantıklı hiçbiri yok bu nükleer projelerinin.

 6. mavi zek dedi ki:

  Çeyreye duyarlı mı??? Radyasyon?