Ekonomi

8 Soruda Off-shore (Kıyı) Bankacılığı

Dünyada üzerindeki varlıkların yaklaşık 30 trilyon doları Off-shore bankalarında, vergi cenneti ülkelerde saklanıyor. Kıyı (Off-shore) Bankacılığı başta vergi olmak üzere birçok avantaj sağlıyor.

8 maddede soru ve cevaplarla Off-shore (Kıyı) Bankacılığı hakkında bilmeniz gerekenler:

Off-shore ne demek?

Off-shore İngilizce bir kelimedir. Türkçe karşılığı kıyıdan uzak anlamına gelmektedir. Fakat bu kelime ekonomide vergiden uzak ya da vergi cenneti gibi farklı bir anlam taşıyor. Sebebi de Off-shore sisteminin daha çok Virgin Adaları, Bahamalar, Bermuda Adası, Cayman Adaları gibi ülkelerde konuşlanıyor olmasıdır.

Off-shore (Kıyı) Bankacılığı nedir?

Off-shore Banking, Türkçede Kıyı Bankacılığı; ilgili ülke dışında sağlanan fonların, yine ilgili ülke dışında bankacılık sektörüyle ilgili herhangi bir yasa ve yönetmeliğin dışında kullandırılmasını amaçlayan serbest bankacılık şeklinde tanımlanır.

Söz gelimi, Kıyı bankaları mevduat sahiplerinin bulunduğu ülkelerin dışında kurulmuş ve diğer bankalara kıyasla yerleşik ülkede bankacılık sektörü için düzenlenmiş olan her türlü yasa ve yönetmeliklerin dışında kalan bir bankacılık sistemidir.

Kıyı Bankacılığı nasıl hizmet verir?

Kıyı bankaları; mevduat hesabı açma, kredi veya banka kartı verme, kredi ürünleri kullandırma gibi herhangi bir bankanın sağladığı tüm hizmetleri sağlamaktadır. Kıyı bankaları bu hizmetleri diğer bankalardan farklı olarak müşterilerinin yerleşik olduğu ülkelerdeki yasa ve yönetmeliklerin dışında, düşük vergi, yüksek faiz ve bürokratik işlemleri daha da kolaylaştıran avantajlarla sağlamaktadır.

Kıyı Bankacılığı hangi avantajları sağlıyor?

Herhangi bir bankanın sağladığı hizmetleri de sağlayan kıyı bankacılığı; gizlilik, düşük vergi ve yüksek faiz oranlarıyla avantajlar sağlıyor. Bunun dışında kıyı bankalarının bulunduğu ülkelerde de yargısal denetimlerin düşük veya hiç olmaması bir diğer avantajından.

Kıyı Bankacılığı hangi amaçlar için kullanılıyor?

Kıyı bankacılığı düşük vergi vererek, daha yüksek faiz oranlarından yararlanma ve yerleşik olunan ülkedeki ekonomik veyahut siyasal risklerden kaçınma amacıyla kullanılabildiği gibi aynı zamanda sistemin denetimden uzak olması sebebiyle illegal yollarla elde edilen varlıkların saklanması ve el değiştirebilmesi amacıyla da kullanılıyor.

Kıyı Bankacılığı kullanımı neden tercih ediliyor?

Yerleşik ülkelerdeki vergi rejimleri, yüksek vergiler, siyasi ve ekonomik belirsizlikler,  -kullanım amacıyla- yasal denetimler ve düzenlemeler kıyı bankacılığına olan talebin artışında ki en önemli sebepler ve tercih nedenleri arasında gösterilebilir.

Kıyı Bankacılığı merkezleri nerelerde?

Turks ve Caicos Adaları, Kıbrıs Cumhuriyeti (rum tarafı), Bahamalar, Virgin Adaları, Man Adası, Malta, Mauritius ve Vanuatu bazı kıyı bankacılığı merkezlerindendir.

Kıyı bankacılığı yaygın mı?

Sağlanan avantajlardan ve özellikle ‘kara para’ nedeniyle kıyı bankacılığı yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin kıyı bankacılığı merkezlerinden olan Cayman Adaları 264 km² olmasına karşın yaklaşık 200 bankanın faaliyet gösterdiği bir ülkedir.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir