Oxfam, gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti; önemli girişimcileri de hedef almakla suçlandı

13.10.2021

İş ve siyasetin en önemli liderleri her yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu‘nda buluşurken uluslararası bir sivil toplum örgütü olan Oxfam, gelir dağılımındaki adaletsizliği gözler önüne seren ilgi çekici bir rapor yayımladı.

Yüzde 99 için Ekonomi başlıklı raporunda kurum, dünyadaki en zengin sekiz kişinin dünya nüfusunun en yoksul yarısı ile eşit servete sahip olduğunu bildirdi. Bu sekiz kişi Microsoft kurucusu Bill Gates, Inditex kurucusu Amancio Ortega, Berkshire Hathaway’den Warren Buffet, Meksikalı Telekom devi Carlos Slim Helú, Amazon Inc. CEO’su Jeff Bezos, Oracle CEO’su Larry Ellison, eski New York Belediye başkanlarından Michael Bloomberg ve Facebook kurucu CEO’su Mark Zuckerberg. Sadece bu isimlerin toplam servetleri 430 milyar doları buluyor ve bu rakam dünya nüfusunun yarısı olan 3,6 milyar insanın servetine eşit.

Oxfam geçen yıl 62 en zenginin servetinin dünya nüfusunun yarısının zenginliğine denk geldiğini söylemişti. Fakat bu yıl Çin ve Hindistan gibi çok nüfuslu ülkelerde yoksullar tarafından sahip olunan varlıkların değerlerinin fazla biçildiğini düşünerek bu rakamı 8’e düşürdü. Oxfam başkanı Mark Goldring, “Bu yılın eşitsizlik resmi daha net, daha açık ve çok daha şok edici. Bir arabaya sığabilecek kadar kişinin dünyanın daha fakir olan yarısıyla eşit servete sahip olması inanılmaz ve şok edici” dedi.

Rapor süper-zenginlerin vergilerden kaçındığını ve hükümetlerin karar verme süreçlerinde kendi çıkarlarına gelecek şekilde etkili olduklarını savunuyor. Rapordaki şaşırtıcı bazı istatistiklere göre de dünyadaki tüm milyarderlerin servetlerinin yüzde 43’ü miras yoluyla edinilmiş ve servetin büyük kısmı akraba/tanıdık kayırma olarak dilimize tercüme edilebilecek cronyism kavramı ile ilişkilendiriliyor.

Oxfam raporuna göre dünya genelinde, devletler ve demokrasiye olan inanç da servetin gittikçe yukarıda toplanması ve gelir dağılımı adaletsizliğinin her geçen yıl daha da artması sonucu oldukça azalmış vaziyette.

Huffington Post’tan Sam Dumitriu raporun iş dünyasının önemli girişimcilerini hedef alarak gelir adaletsizliğinin çözümünün yanlış yerde arandığını ve Gates, Zuckerberg ve Bezos gibi isimlerin servetlerinin başkalarının fakirleşmesi ile ilgisi olmadığını tam aksine iş olanakları ve yeni sektörler yarattıklarını savundu. Rapora benzer şekilde başka eleştiriler de geldi.

Institute of Economic Affairs genel direktörü Mark Littlewood da Oxfam’ı kapitalizmi şeytanlaştırmakla ve serbest pazar ekonomisinin sadece son yılda bile 100 milyondan fazla insanı yoksulluktan kurtardığı gerçeğini görmezden gelmekle suçladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.