Özelleştirilen Spor Toto “Anonim Şirket” Olacak

14.10.2021

Recep Tayyip Erdoğan’ın en kısa sürede tamamlanmasını istediği Spor Toto özelleştirilmesinin ardından, Spor Toto uzun vadeli yabancı yatırımlara açılan bir “Anonim Şirket” olacak.

“Halka Arz” modeliyle özelleştirilecek Spor Toto’nun yüzde 80 hissesinin tamamı satılacak. Geriye kalan yüzde 10’luk kısım ise şu anda Spor Toto’dan pay alan Futbol Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi kurumlar arasında paylaştırılacak. Özelleştirilmenin Haziran ayında tamamlanması bekleniyor. Satışın tahminen 10 milyar dolar gelir getireceği öngörülüyor.

Spor Toto’nun Tarihi
Aydın Karasüleymanoğlu ile başlayan yükseliş yılları, teşkilat müdürlerinin isimleri değişse de 1997 yılına kadar devam etti. Spor yatırımlarının arttığı, fair play ödülleri, yarışmalar ve yeni kurumlara kaynak aktarıldığı yükseliş döneminde teknolojiye geçiş ve Spor Loto yeniden gündeme geldi. Daha önce 1966, 1970 ve 1977 yıllarında oynatılması için gündeme getirilen Loto, Milli Piyango İdaresi ve Spor Toto Teşkilatı tarafından kimin oynatacağı netlik kazanamadığından yasallaşamadı.

Milli Piyango İdaresi, Spor Toto örgütlenmesinin bu organizasyonu başaramayacağını, sayısal değerler taşıdığından oyunu kendilerinin oynatması gerektiğini iddia ediyordu. Spor Toto Teşkilatı ise Avrupa’da Loto oyununun Spor Toto kuruluşlarınca yürütüldüğüne dikkat çekiyordu. 20 yıldır iki kuruluş arasında tartışmalara konu olan Loto, Spor Loto ve Sayısal Loto şeklinde 1985 yılında onaylandı. Yetkiyi alan teşkilat, kısa sürede organizasyonu tamamlayarak 1986’nın Mayıs ayında Spor Toto oyununu iştirakçinin hizmetine sundu. Sunduğu yüksek kazanç nedeniyle iştirakçi tarafından kısa sürede benimsenen Spor Loto, hasılat hanesinde Spor Toto’yu geride bıraktı. 1994-95 sezonunda Totogol oyununu da devreye sokan teşkilat, 1996 yılında Abdullah Topaloğlu döneminde en yüksek hasılata imza attı.

Spor Loto ile hızlı bir şekilde ivme kazanan Spor Toto Teşkilatı’nın bu dönemi yaklaşık 10 yıl kadar sürdü. 1986 yılında aldığı Sayısal Loto oynatma yetkisini Spor Toto’dan 10 yıl sonra faaliyete geçiren Milli Piyango İdaresi yeni oyunuyla Spor Toto iştirakçilerinin de dikkatini çekti. Alınan 600 personel 1997-2003 yılları arasında 100’e düştü. Maaşlar gecikmeli ödeniyordu. Kısacası altın yumurtlayan tavuk yine can çekişiyordu. Krizin son yıllarında teşkilat yeni bir takım oyunlarla ve Milli Piyango İdaresi’nin sağladığı olanaklarla online sisteme geçişiyle hasılatını artırma yoluna gitse de geçmiş dönem borçları nedeniyle bir türlü istediği kazancı sağlayamadı. Ayrıca doların önlenemeyen yükselişiyle paranın değer kaybetmesi hasılatın daha da erimesine yol açtı.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, özellikle dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın üstün gayretleriyle 17 Nisan 2004 yılında başlattığı yeni oyunu iddaa ile yeni bir döneme de geçiş yaptı. Kısa zamanda Türkiye’de sevilen ve en keyifli oyun halini alan iddaa, hem hasılatı hem de teşkilatı zirveye taşıdı. Geçiş sürecinde yaşanan küçük çaptaki olumsuzluklar dışında 4 yılda oldukça hızlı yükselen bir grafik sergileyen Spor Toto Teşkilatı, tam anlamıyla özlenen kimliğine 2008 yılında kavuştu. 2008 yılı başında üzerinde yoğun bir mesai harcayarak TBMM’den en çabuk geçen “Spor Müsabakalarına Dayalı Sabit İhtimalli ve Müşterek Bahis Oyunlarının Özel Hukuk Tüzel Kişilerine Yaptırılması Kanunu” ile güçlenen teşkilat, Ağustos ayında Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar liderliğinde yaptığı ihale ile de gücünü pekiştirdi. Daha önce 11.3’lük pay ile oyunları oynatan İnteltek-İntralot Ortaklığı yapılan ihaleyi 10 yıllığına oranı 1.4’e düşürerek aldı. Böylece Türk sporunun 10 yılı garanti altına alınırken, yapılan ihaleden Türkiye kazançlı çıktı. Günümüzde ise Spor Toto Teşkilatı, yeni bir düşünce, yeni bir yapılanma ile Türkiye’nin ve Türk sporunun teminatı haline geldi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.