BirikimEkonomiKişisel Finans

Para Biriktirme Taktikleri [En Hızlı 10 Yolu]

Siz okuyucularımızdan gelen yoğun isteklerden dolayı para biriktirme taktikleri konusunda yayınlar hazırlamaya devam ediyoruz. Birikim ve tasarruf yazılarımızın tümünü ‘kişisel finans’ kategorimizde yayınlanmaya devam ediyorz, bu kategoriye göz atmayı ihmal etmeyin.

1. Kredi ve Kredi Kartı Borcunuzu Bitirin

Borçlara genellikle faiz işlemektedir. Bu sebeple sağlıklı bir şekilde para biriktirmenin ilk adımı borçlarınızı bitirmenizdir. Hemen nerelere ya da kimlere borcunuz olduğunu düşünün ve kafanızda bir ödeme planı yaparak tüm borçlarınızdan kısa vade de kurtulmanın planını yapın ve birikimlerinize başlayın. Eğer herhangi bir borcunuz yoksa o halde hemen diğer taktiğe geçin.

2. Yakıt Maliyetlerinizi Yarıya İndirin

Ülkemizde araçların yakıt maliyetleri oldukça yüksek. İş yerinize veya okulunuza otomobiliniz ile gidiyor olabilirsiniz, bu yakıt için bir masrafınızın da olduğunu gösterir. Bu masrafları hemen yarı yarıya indirebilmek için en azından haftanın belirli günleri toplu taşıma araçlarıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın her yerinde toplu taşıma kullanımının %90 daha ekonomik olduğu belirtiliyor.

3. Fatura Maliyetlerinizi Azaltın

Elektrik, su, doğalgaz ve cep telefonu gibi faturalarınızı gözden geçirin. Bu konuda masraflarınızı azaltmak için evinizde kullanmadığınız alanların, boşuna enerji tüketmediğinden emin olun. Cep telefonu konusunda ise ihtiyacınıza uygun tarifeleri seçerek daha az ödemeye çalışın.

4. Alışveriş Listesi Yapın

Aylık ya da haftalık olarak alışveriş yapmaya çalışın. Her zaman bir alışveriş listesi hazırlayın ve sadece ihtiyacınız olan şeyleri almaya çalışın. Alışveriş listenizi hazırlarken kendinize almayı düşündüğünüz her ürün için, “İstek mi yoksa ihtiyaç mı?” sorusunu sorun. Eğer kendinize yanıt olarak “İstek” cevabını veriyorsanız tekrar düşünün.

Alışveriş yapmadan önce discount marketlerinde küçük bir araştırma yapın. İhtiyaçlarınızı daha karlı bir şekilde edinebileceğiniz muhteşem fırsalarla karşılacağınıza eminiz.

5. En Son Ne Zaman Pazara Gittiniz?

Birçok şeyi süpermarketlerden indirimli olarak alabiliyoruz fakat meyve, sebze gibi olmazsa olmaz ihtiyaçlarımızı semt pazarlarından daha uygun, taze ve kaliteli olarak bulabiliyoruz. Süpermarketlerde satılan meyve ve sebzeler, semt pazarlarında neredeyse yarı fiyatına satılıyor.

6. Giyim Etiketlerine Dikkat Edin

Genellikle ünlüler giymek için pahalı kıyafetlere para harcar, sizler değil. Marka giyinme alışkanlığınız varsa bu gerçekle yüzleşin ve onlarca ton gereksiz para vermekten vazgeçin. Günümüzde birçok yerde ünlü markaların fahiş fiyatlara sattıkları kıyafetlerin benzerleri bulunuyor, marka fiyatına para ödmek yerine gerçekten kıyafetlere para ödeyin. Samimi olarak bu soruya cevap arayın, 400TL’lik bir ceket ile 40TL’lik bir ceketin fiyatı ve markası dışında sizce bir fark var mı?

7. Ekstra Para Kazanmak İçin Yeteklerinizi Kullanın

Para biriktirme konusunda kararlı herkes, ekstra para kazanmak ister. Ekstra para kazanmaya başlamak için ek bir işte çalışabilir ya da yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Örneğin, gitar çalmayı biliyorsanız hafta sonları özel dersler vermeye başlayabilirsiniz. Her insanda bulunan yetenek farklılık göstermektedir. Eğer yeteneklerinizin farkında değilseniz, geç kalmış sayılmazsınız. Yeteneklerinizi ortaya çıkarmaya hemen başlayın.

Evden Para Kazanmanın En İyi Yolları

Ekstra para kazanma konusundan bahsetmişken, daha öncesinde serbest yazarlık, ürün satışı gibi evden para kazanılabilecek taktikleri sunduğumuz yazımıza göz atabilirsiniz.

8. Dışarıda Masraflı Günler Geçirmeyin

Para biriktirmenin en iyi taktiksel yollarından biri de dışarıda para harcamamaktır. Müzeler, doğal parklar, tarihi evler ve sanat galerilerine giriş genelde bedelsizdir. Kendinize bu doğrultuda bir gezi planı yaparsanız, oldukça güzel ve masrafsız bir gün geçirmiş olursunuz.

9. Erken Rezervasyon

Havayolları ulaşımı pahalıdır. Eğer bu tarz ulaşım araçlarını kullanacak olursanız erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın. Uçuşlara kısa bir süre kala koltuk ücretleri iki hatta bazı zamanlar üç katına çıkmaktadır. Erken rezervasyon size tasarruf sağlayacaktır.

10. Alkol, Sigara Alışkanlıklarınızı Bitirin

En önemlisi hem sağlığa hemde cebe düşman alkol ve sigara kullanımıdır. Özellikle bir sigara kullanıcısıysanız en kısa sürede sigarayı bırakmaya çalışmalısınız. En azından sigara kullanımızı azaltmanız size para biriktirme konusunda uzun vadede büyük yarar sağlayacaktır.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir