Ekonomi

Sosyalist Küba’da neden start-up çılgınlığı başladı

Küba’nın başkenti Havana’da yeni yeni işletmeler açılmaya başladı. Mühendis, diş hekimi, avukat gibi uzmanlıklara sahip pek çok profesyonel, maaşlı işlerini bırakıp yeni dükkanlar açmaya ve hizmet sektörüne yönelmeye başladı.

Peki bu kişiler itibarlı işlerini bırakıp neden hizmet sektörüne yöneliyorlar?

Cevabı basit: Para için.

Ülkede, eski Amerikan Başkanı Obama’nın Küba ile ticaret politikalarındaki engelleri gevşetmesi sonucu, girişimci olma ve hizmet sektöründe çalışma konusunda yükselen bir trend var.

Bu alanlarda çalışanlar devletteki işlerine göre çok daha fazla kazandıkları için bu trendin devam edeceği öngörülüyor. Devletteki işlerinde bir yılda kazandıkları parayı bir işletme açarak hizmet sektöründe bir ayda kazanma şansına sahipler. Günde 100 dolar kazanan bir işletme sahibi sadece birkaç günde bir Kübalının bir yılda harcadığı parayı kazanabiliyor.

Open for Business: Building the New Cuban Economy kitabının yazarı Richard Feinberg “Pek çok Kübalı ayda 30 dolardan bile az kazandıkları devlet kurumlarındaki işlerini bırakıyor ve yeni işlerinde 10 kat fazla yani ayda 300 doları rahatlıkla kazanabiliyorlar. Devlet eğitimli çalışanlarını kaybetse de ülke ekonomisi canlanıyor.” diyor.

Xavier Üniversitesi İşletme Fakültesi dekanı Tom Hayes başkan Raul Castro’nun girişimciler için işleri kolaylaştırdığını ve bunda önce Rusya ve daha sonra Venezuela tarafından yapılmış sübvansiyonlanların yerine koymak istedikleri dolar vergilerinin etkili olduğunu söylüyor.

Diğer yandan Küba’da bu tip özel girişimlerin yükselişi hızlansa da Obama döneminde toparlanmaya başlayan ABD – Küba ilişkilerinin geleceği Donald Trump’ın başkan seçilmesi sonrasında şimdilik hala belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir