Televizyon Kanallarında Reklam Vermenin Maliyeti

14.10.2021

Çoğu firmanın hayalidir televizyon kanallarına reklam vermek ve markasının daha geniş kitlelere ulaşması. Açıkcası benimde merak ettiğim bir konuydu. Sizler için genel olarak televizyon kanallarında reklam vermenin maliyetini araştırdım.

En başından başlayalım, reklam tarifeleri kanallara ve yayın zamanlarına göre değişiklik gösteriyor. Hatta yalnızca yayın zamanlarına değil, belirli bir dizi ya da programa göre bile farklılık gösteriyor. Örneğin, Star TV‘de Muhteşem Yüzyıl‘ın Özet aralarında gösterilen bir reklamı 3000TL ortalama 5 saniye olarak satın alabiliyorsunuz. Tahmin edebileceğiniz gibi tarifede en yüksek ücretler televizyon kanallarının en cok izlendiği zaman dilimi olan Prime time‘da ödeniyor. Prime time saat olarak 20.00 – 22.59 aralığını ifade ediyor.

Acun Ilıcalı tarafından yakın zamanda satın alınan TV8′in ortalama bir izleyicisi bulunuyor. Sizlere örnek olarak TL/1sn bazında reklam fiyatlarını tabloda göstermek istiyorum:
televizyonda-tv-reklam-ücretleri-tarife

TV8 saniyelik reklam ücretleri yukarıda görüldüğü gibi, bu reklam tarifesine KDV dahil değil. Ayrıca bant reklamlarına %15 fiyat farkı uygulanıyor.

Televizyon kanallarına 4 farklı şekilde reklam verebiliyorsunuz, bu 4 reklam şekline sonraki sayfalarda örnekleriyle tek tek bakalım:

1# – Bant Reklam
RTÜK kuralları gereği süresi 8 saniye ile sınırlı olan bant reklamlar, dizi ya da program yayınlanırken ekranın yaklaşık olarak dörtte biri kadar alanında yayınlanıyor.

2# – Spot Reklam
Eeklam kuşakları içinde yayınlanan reklamlar spot reklam olarak adlandırılıyor. Spot Reklam, Genelde büyük kanallarda büyük ölçekli markalar tarafından kullanılan bir reklam tipidir.

3# – Ürün Yerleştirme
Genelde ürünlerinizin dizinin içinde oyuncular tarafından kullanılması ya da çeşitli yollarla markaların dizi oyuncularıyla bütünleşmesi şeklinde yapılan bir reklam tipidir.

4# – Sponsorluk
Bu reklam tipini basit bir şekilde açıklayacak olursak; her dizi ya da programın belirli bir kitlesi vardır, bu dizi ya da programın başlangıcında, reklam aralarında veya sonlandığında “x ile dizi keyfi devam ediyor” şeklinde yapılan reklamlardır.

YORUMLAR

 1. ender dedi ki:

  Küçük bir marka tanıtımı için televizyonda reklam fiyatlarına bakayım dedim de neymiş bu arkadaş. İnternet reklamları daha ucuz hemde daha mantıklı ve geri dönüşü daha yüksek Adwords reklam vermeye devam edeyim ben.

 2. Çiçek vitrini dedi ki:

  Gelirimizin çoğunu reklam a ayırıyoruz fakat reklamlar çok maliyetli .bu Yüzden e ticaret siteleri için google adwords reklamlarını tavsiye ederiz.

 3. süleyman dedi ki:

  hocam yazınızı okudumm paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim sizden bir ricam olacaktı sınıfta münazara yapacağım ve reklam kampanyalarının faydasız oldugunu savunacağım bu yüzden reklam verdiği için zarar eden ya da gelirinin büyük kısmını reklam kampanyalarına ayıran firmaları araştırıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi çalışmalar dilerim.

  mail adresim: suleymanyldz5 [at] gmail [nokta] com

  1. Eray Bozan dedi ki:

   Merhaba Süleyman,

   Bilgim dahilinde biraz yanıtlamaya çalışacağım. Reklamlar ve reklam kampanyaları hiçbir zaman faydasız değil aksine faydalıdır. Marka bilinirliğini ve kamuoyunda marka güvenilirliğini artırmak için büyük faydaları bulunur. Kampanyalarda satışları artırır.

   Fakat reklam harcamalarından dolayı zarar eden şirketler ve markalar var mıdır dersek, elbette bu mümkündür. Bütçesinin üzerinde reklam çalışmaları yürüten ve yanlış kampanya stratejileri yürüten markalar bu tarz reklamlardan verim alamazlar. Bu durumda zarar ederler. Reklamcılıkta en önemli nokta, hedef kitleye en doğru mesajı iletebilmektir. Markanın reklamı yanlış stratejilerle ya da yanlış medya kullanımı sebebiyle doğru hedef kitleyi bulamayabilmektedir. Bu gibi durumlar markaların zarar etmesine neden olmaktadır.

   E-posta adresini kurallara uygun olarak güncelledim. Bilgisi olan okuyucular sana verdiğin e-posta üzerinden ulaşabilirler.

   Bu konuda farklı bir sorun olursa tekrar yazabilirsin, sunumunda başarılar dilerim.

 4. murat dedi ki:

  Keşke NTV, Kanal D, ATV ve uydu kanallarının ne kadar ücret istediğini yazsaydınız. TV8 kanalıyla olcak iş değil ama fikir açısından iyi olmuş.

 5. Fahrettin dedi ki:

  Ben e-ticaret sitem için televizyona reklam vermeyi düşünüyorum da fiyatlar çok yüksek. Özellikle verdiğiniz TV 8 örneğinde reklam fiyatlarının daha da yükseldiğini düşünüyorum. Çünkü sezon başladı ve en çok reyting alan yarışmalar şuanda yayında.

 6. Cemil dedi ki:

  Televizyon kanalları reklam fiyatları çok fazla geliyor. Ulusal kanal oldukları için belkide. Yerel kanalların reklam ücretleri daha düşük dolayısıyla izleyeni de daha az. Sanırım yine en iyisi internet reklamları.