Ticaret Savaşı Yeni Bir Boyuta Ulaştı: MacBook’lar, Barbie’ler, GAP Tişörtleri ve Niceleri Artık Daha Pahalı

ABD’nin ticaret müzakerecileri, bu hafta Şangay’da gerçekleştirilen görüşmelerden döndü, ABD Başkanı Donald Trump’a Çin’in “ABD’den tarımsal ürün satın alma” ve “fentanil satışını durdurma” sözlerini yerine getirme konusunda çekimser olduğu bildirildi.

Sonuçta Çin, ABD’den tarımsal ürün satın almadı ve bir uyuşturucu madde olan fentanil satışını durdurmadı. Bütün bunların üzerine Donald Trump benzer durumlarda yaptığı gibi seri bir şekilde tweetlemeye başladı.

Trump, şu ana dek yüzde 25 gümrük vergisi uygulaması kapsamına alınan 250 milyar dolarlık Çin ürünlerinin dışında kalan 300 milyar dolarlık farklı Çin ürünlerine de ek yüzde 10 gümrük vergisi getirileceğini paylaştı.

Piyasalar Dalgalandı

İyiden iyiye alevlenen ticaret savaşları neredeyse hemen hemen her şeyi etkiliyor…

ABD tarafında S&P 500 (tüm borsaların faydalı bir şekilde geniş bir ölçüsü) açıklamanın ardından yüzde 2 düştü. Dow Jones Endeksi, ek vergi açıklaması sonrası yüzde bir oranında düştü. ABD’nin köklü şirketlerinden GE ve Caterpillar, yüzde 4 değer kaybetti, zira Çin’de hem üretim hem de satış yapıyorlar. Bu şirketlerin haricinde, Best Buy yüzde 11, GAP yüzde 8 düştü.

Ardından petrol fiyatları yüzde 7 düştü çünkü iki ülke arasında yaşanan bu gerilim küresel ticareti de etkileyebilir.

Öte yandan Asya döviz piyasalarında Çin yuanı ABD doları karşısında geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana en düşük değere gerilerken, dolar da Japon yenine karşı son bir ayın en düşük seviyesine geldi.

Amerikalılar Hissediyor

Şimdiye dek gerçekleşen vergi misillemelerinden Amerikalılar neredeyse hiç etkilenmemişti. Ancak şimdi bu sefer onlar da farkı hissetmeye çok yakın.

Siyasi sebeplerden dolayı, vergiler bugüne kadar Amerikalıların hayatını etkilemeyecek türlere yönelik gerçekleşmişti. Mesela, çelik kirişlerde artan fiyatlar gibi. Fakat ticaret savaşını daha da alevlendirmek için Trump, tüketicilerin satın aldığı oyuncakları (Barbie, Hot Wheels), kıyafetleri (ki Amerikalıların etiketleri kontrol etmesinde fayda var) ve teknolojiyi (hayat) vergilendirmeye başladı.

Apple hisseleri de yüzde 2 düştü, çünkü MacBook’lar, iPhone’lar, AirPod’lar ve niceleri Çin yapımı ve bu nedenle artık daha pahalı olacaklar.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu