EkonomiYatırım

Tüm Zamanların En Büyük Halka Arzları

Bu yazıda tüm zamanların en büyük halka arzlarından bahsedeceğim.

Bir şirket geleceği en iyi noktaya gelebilmişse artık halka arz için önünde hiçbir engel kalmamıştır. Bu tercih şirkete ait olsa da sanıyorum bunun hayaliyle yanıp tutuşmayan şirket yok denecek kadar azdır.

Elbette, şirketin değer takdiri yine kamu tarafından belirlenmektedir.

İşte bu yazıda yer alan şirketler kamu tarafından öyle değerli görüldüler ki tüm zamanların en büyük halka arz listesinde hakkıyla yer etmeyi başarabildiler.

1. Alibaba – 25 Milyar Dolar

Alibaba - Fotoğraf: wsj.com
Alibaba – Fotoğraf: wsj.com

Alibaba, halka arz edildiği gün 25 milyar dolarlık değere ulaşarak tarih yazdı. Alibaba kurucusu Jack Ma, Hong Kong borsası ile anlaşmaya varamadığı için New York üzerinden şirketini halka arz etti. Şirketin halka arz edildiği gün Alibaba hisseleri yüzde 38 değerlenerek rekorları alt üst etti. Kaçıranlar için kısa bir hatırlatma, Alibaba’nın bugün ki toplam değeri eBay, Amazon ve Paypal’e eşdeğer konumda.

2. Visa – 17,9 Milyar Dolar

Visa - Fotoğraf: fallout.wikia.com
Visa – Fotoğraf: fallout.wikia.com

Dehşet bir kriz döneminde dünyanın en büyük kredi kartı ağı Visa, halka açılmaya karar verdi. New York Borsası‘nda 44 dolardan satılmaya başlayan hisseler yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü. 2008 yılının sonbaharında 406 milyon hisse satışı yapan Visa, o zamanlar dünyanın en büyük halka arz rekorunu elinde tutuyordu. (Alibaba’ya kadar…)

3. Enel S.P.A. – 16,5 Milyar Dolar

Enel S.P.A. - Fotoğraf: bloomberg.com
Enel S.P.A. – Fotoğraf: bloomberg.com

Enel, Avrupa ve Dünyanın en büyük elektrik şirketlerinden biridir. Borç yükü altından çıkmak için İtalyan şirket radikal bir karar alarak 90’lı yılların sonunda halka açılmaya karar verir ve o zamanlar New York ve Milan borsalarını sallayarak 16,5 milyar dolarlık değerlemeyle en büyük halka arzlardan birini gerçekleştirirler.

4. Facebook – 16 Milyar Dolar

Facebook - Fotoğraf: focusedpaper.com
Facebook – Fotoğraf: focusedpaper.com

NASDAQ borsasında halka arz edildiği gün büyük bir değer kazanan Facebook, çok geçmeden ikinci günde hisselerinin yüzde 11 değer kaybetmesiyle büyük şok yaşamıştı. Yatırımcılar, şirketlerin Facebook’a reklam verip vermeyeceği konusunda tereddütleri bulunmaktaydı. Halka arz sürecinde birkaç dava problemi daha yaşan Facebook, bu davalardan da zafer kazanarak çıkmıştı. Şimdilerde şirket bünyesine Whatsapp ve Instagram‘ı da alarak devam ediyor. Elbette, bu yaşananlar Facebook’un 16 milyar dolarlık halka arz değerlemesiyle ve kurucusu Mark Zuckerberg‘ün ABD’nin Rakip Tanımayan Teknoloji Zenginleri listesine girmesine engel olamıyor.

5. GM (General Motors) – 15,8 Milyar Dolar

GM (General Motors) - Fotoğraf: theguardian.com
GM (General Motors) – Fotoğraf: theguardian.com

Çok uluslu bir otomobil şirketi olan GM, ABD’de otomotiv endüstrisinin kalbidir. 2008 yılında şirket, 100. yıl dönümü sırasında devam eden küresel mali kriz sebebiyle birçok büyük şirket gibi yara aldı. 50 milyar dolarlık bir kurtarma paketiyle ABD, General Motors‘u kurtardı. Çok değil, birkaç yıl sonra GM halka arz edilerek muhteşem bir dönüş yaptı. Tarihin en hızlı ve en başarılı kurumsal geri dönüşlerinden birini yapan GM 15,8 milyar dolar değerlendi.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir