Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ekonomide de bir kuşatmayla karşı karşıya

Dolar/TL dün Asya işlemlerinde 7 sınırını aşmıştı. Bugün ise Türkiye piyasaları açıkken dolar/TL saat 14:30 itibariyle 7 sınırını geçti. Kur daha sonra 6.84 seviyelerine geriledi.

Gelişmelere ilişkin çok sayıda açıklama ve değerlendirmelerde bulunuldu. Neler olup bittiğini anlamak için kaçırmamanız gereken en önemli açıklamaları derledik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ekonomide de bir kuşatmayla karşı karşıya

Türkiye, her alanda olduğu gibi ekonomide de bir kuşatma ile karşı karşıyadır. Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralık ile devam eden, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle bir üst aşamaya taşınan saldırıların bir müddet daha devam edeceği açıktır. Türkiye’nin bağımsızlığı, ekonomik çıkarları ve milli onur ve haysiyetini hedef alan bu atakların farklı biçimlerine karşı hazırlıklı olmalıyız. Bunun en önemli sebebi milli menfaatlerimiz noktasında tavizsiz bir tutum takınmış olmamızdır.

Bugün yaşadığımız hadisenin ne 1994 kriziyle, ne 2001 kriziyle ne 2007 kriziyle bir ilgisi yoktur. Gerçekten bambaşka bir durumla karşı karşıyayız. Bu saldırılara karşı hazine ve maliye bakanlığımız ile ekonomi birimlerimiz gereken adımları atıyoruz, atmaya devam edeceğiz. Şu anda bizim bütün olaylar karşısında temkinli bir şekilde attığımız adımlar var, atacağımız adımlar var, çeşitli planlarımız var.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Aksiyon planımızı hazırladık

Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Çıkardı da zaten. Bugün yaşanan tabloda, ülkemizin parasının doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındığı böyle bir ortamda, Türk ekonomisine kırılganlık suçlaması yapmak art niyetliliktir.

Bankalarımızla birlikte kurdaki bu dalgalandırmanın en fazla etkilendiği kesim olan reel sektör firmalarımızın KOBİ’ler dahil durumlarıyla ilgili aksiyon planımızı hazırladık. Bankalarımız ve BDDK ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alacağız.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK, SPK ve diğer kurumlarımız, finansal istikrar için gerekli adımları atıyorlar. Türk ekonomisinin bünyesi sağlamdır. Kimse spekülatif haber ve hareketlere itibar etmesin. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Türkiye dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerdendir

Her türlü algı operasyonuna, kampanyaya rağmen Türkiye dünyada yatırım yapmaya en uygun ülkelerdendir. Dış yatırımları artırmak için çalışıyoruz. Etrafımızda yaşanan istikrarsızlıklara rağmen Türkiye sağlam duruşuyla hedeflerine ilerliyor. Madem çevremiz kırılgan, sorunlar yumağı olan dünyada yeniliklere açık dış politika kaçınılmaz. Buna girişimci ve insani dış politika diyoruz. Bu felsefe sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği üzere insanımızın girişimci ruhu ve insani halini yansıtan yerli ve milli bir politikadır.

İlişkilerimizi düzeltmek için üstümüze düşeni yaptık. Dayatmalarla bir yere varmamız mümkün değil. Yaptırımlarla bir şey elde edemeyeceğini ABD’nin artık anlaması gerekiyor. AB ülkeleri kendi içlerinde standartlarından geri adım atsalar dahi, biz standartlarımızda en yukarıya adım atacağız.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: Türkiye’ye şu an bir operasyon yapılıyor

Kur artışları, herhangi bir ekonomik temeli olmayan siyasi nedenlidir. Türkiye’ye şu anda bir operasyon yapılıyor. Turizm hareketinde geçen seneye göre yüzde 30 artış var. 32 milyar dolar döviz girdisi bekliyoruz. 40 milyon turist hedefini 2017’den beri telaffuz ediyoruz, negatif bir şey olmazsa 40 milyon turist hedefi yakalanacaktır.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: Bu ifade edildiği gibi bir ekonomik savaş

Ciddi bir spekülatif atakla karşı karşıyayız. Gelinen noktayı ekonomik temellerle izah edemiyorum. Bunun normal piyasa dinamikleri ile açıklanamayacağı ortada. Bu aynen ifade edildiği gibi ekonomik bir savaş. Biz buna göre çok çabuk aksiyona geçmeliyiz. Merkez Bankası bugün önlemlerini çok güzel aldı. Bunlar iyi yönde alınmış kararlar.

Bankamızdan mevduat çıkışı yok. Cuma günü bir miktar mevduat çıkışında artış var, ama bir miktar. Yönetilemeyecek bir şey değil. Gördüğümüz kadarıyla bizim hesaplarımızdan döviz alım satımında özel bir durum yok. Cumaya doğru gelindiğinde biraz hacim artışı var ama durum hafta genelinde nötr.

Katıldığım hiçbir resmi toplantıda, mevduat kontrollerinin safsata boyutundan öte değerlendirildiğine tanık olmadım.

Bankacılık sisteminde açık pozisyon yok. Daha önce yaşanan krizlerden en temel farklardan biri bu. Finansal kesimin dışındaki kesimde ise açık pozisyon var, bu da 217 milyar dolar seviyesinde. Bu rakam ilk bakışta ürkütüyor, ama kısa vadede reel sektörün 6,5 milyar dolar net artı pozisyonu var. Yani bir yıla kadar kısa vadede long pozisyonuyla bir tahammülü var, karşı tedbirleri alacak imkanları var.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak: ABD yönetiminin dayatmacı politikalarının karşısında olmaya devam edeceğiz

Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybı ve buna bağlı olarak ekonomide yaşanan gelişmeler toplumun her kesimini tedirgin etmektedir. ABD Başkanı’nın açıklamaları, uygulanan yaptırımlar ve son olarak alüminyum ve demir çeliğe konan vergileri kabul etmek mümkün değil. Bunların hukuka ve müttefikliğe sığmadığını düşünüyoruz.

CHP olarak bu konuda ülkemizin ve milletimizin yanındayız. İktidarın bu konuda gerekli tepkiyi vermesini ve de ekonomiyi tahkim edecek önlemleri de bir an önce ortaya koymasını bekliyoruz. Diğer taraftan ABD yönetiminin din ve etnisite bazında ayrıştırıcı, hukuku hiçe sayan dayatmacı politikalarının Atatürkçü ve sosyal demokrat parti olarak karşısında olmaya devam edeceğimizi de bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir