Ekonomi

Türkiye’nin Doğal gaz Alabileceği 5 Farklı Yer

Kuzeyle yaşadığımız gerginliğin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğal gaz için “farklı yerlerden alabiliriz”, nükleer santral içinse “başkası gelir yapar” restinden sonra dün, Mavi Akım üzerinden 3 milyar metreküp ilave gaz talebimiz Rusya devletine ait Gazprom tarafından ciddi ciddi reddedildi.

Gerginlik büyürken ve tam da ihtiyaç üzeri kış yaklaşırken doğal gaz alımı için hangi farklı yerlerden kastedildiğini araştırmaya çalıştım. Rusya dünyanın en büyük doğal gaz üreticilerinden olsa da tek değil. Alternatifleri var fakat çoğu alternatif üretici ülkelerden mevcut koşullarda doğal gaz alımını artırmamız da pek mümkün görünmüyor.

Ama yine de Türkiye’nin doğal gaz alabileceği dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi 5 ülke şöyle;

1. İran

Alternatifler arasında akla ilk İran geliyor. Teknik anlamda da mümkün görülüyor, zaten doğal gaz aldığımız bir ülke. Üstelik Türkiye bizden daha fazla doğal gaz alırsa indirim yaparız şeklinde bir açıklamaları da bulunuyor. İran, kanıtlanmış 29 trilyon 610 milyar metreküp rezerviyle Rusya’nın ardından gelen ikinci en büyük doğal gaz üreticisi. Fakat, İran’ın iç tüketimi yüksek olduğundan dolayı daha fazla doğal gaz ihracatı yapmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

2. Cezayir

Cezayir Avrupa Birliği doğal gaz ihtiyacının yüzde 25’ini karşılıyor. Kanıtlanmış doğal gaz rezervi 4 trilyon 502 milyar metreküp. Cezayir’den hali hazırda doğal gaz ihtiyacımızın %9’luk kısmını karşılıyoruz.

3. Nijerya

Sıvı Doğal Gaz (LNG) olarak alım yaptığımız bir diğer ülke Nijerya. Doğal gaz ihtiyacımızın %3’ünü Nijerya’dan karşılıyoruz. 2008 yılında İran’ın verdiği doğal gazı kesmesi üzerine Nijerya’dan 6 tankerle 360 bin metrik ton doğal gaz almıştık.

4. Azerbaycan

Mevcut olarak Doğal gaz aldığımız bir diğer ülke Azerbaycan. Doğal gaz ihtiyacımızın %7’si Azerbaycan tarafından karşılanıyor. Azerbaycan doğal gazının Avrupa’ya Türkiye üzerinden transfer edilmesini sağlayacak, Trans Anadolu doğal gaz boru hattı 2018 yılında tamamlanacak. Yıllardır bize en ucuz doğal gazı Azerbaycan satıyor bunu da unutmamak lazım.

5. Rusya

Dünyanın en büyük doğal gaz üreticilerinden ve rezervine sahip ülkelerden Rusya ile sorun yaşamaya devam etmezsek hali hazırda karşılamış olduğumuz %58’lik doğal gaz ihtiyacımızı karşılamaya devam eder ve rahat bir kış geçirebiliriz. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda en önemli alternatif Rusya…

Rusya dahil olmak üzere doğal gaz alımı yaptığımız ülkeleri yazdım. Rusya, ülkemizin doğal gaz ihtiyacının %58’ini karşılıyor. Bu ihtiyacı Rusya dışındaki diğer alternatif ülkelerden artırım yoluyla karşılanmasının zor olduğu konusunda konuşuluyor. Öte yandan alabilme ihtimalimiz düşük olsa da Hollanda, ABD, Çin, Norveç ve Katar dünyanın en büyük doğal gaz üreticileri arasında yer alıyor ama yine de alternatif ülkeler arasında.

5 Yorum

  1. Rusya İsrail savaşı çıkacak yakında. Akdeniz’e hapsolacağız. Türkiye saece doğalgaz vs. derdine düşmeyecek. KKTC türk lirasını bıraktı euroya geçiyor. Kazığı atan italyalara uçak biletini aldı bile. Suriye’nin Golan Tepeleri’nde karşılacak Rusya ve İsrail ortalığı talan edecek kötü günler geliyor dediklerimi unutmayın

  2. İran’ın kendine hayrı yok kesiyor ayrıca kendine yetirmesi lazım önce. Bu kış soğuk geçecek demedi demeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu