Türkler S&P 500’de Apple, Facebook ve Twitter’a Yatırım Yapıyor

21.01.2022

ABD borsalarında yatırım tercihlerini S&P 500‘de Facebook, Apple ve Twitter gibi şirketlerin hisselerinde kullanan Türk yatırımcılar servet kazandı.

ABD’nin en büyük 500 şirketini kapsayan S&P 500 Borsa Endeksi kurulduğu yıldan bu yana kadar olan süre zarfında ilk kez 2.000 puan seviyesini geçmeyi başardı. Türk yatırımcıların, özel bankalar aracılığıyla en çok S&P 500’de özellikli hisseleri barındıran borsa yatırım fonlarına yatırım yaptıkları belirtiliyor. S&P 500 Borsa Endeksi’ne yatırım yapan Türklerin yaklaşık 1 Milyon lira üzerinde serveti bulundukları ve aktif olarak sayılarının 1000 olduğu da belirtiliyor.

Yatırımlar: Apple, Facebook ve Twitter’a

Şimdiye kadar 1000 aktif Türk yatırımcının Apple, Facebook ve Twitter’a yaptığı yatırımlardan oldukça kazançlı çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle Facebook halka arz tarihinden bu yana yatırımcısına yüzde 102 kazandırırken Apple, Mart 2009’dan bu yana ise yüzde 704 kazandırdı. Twitter hisselerinde ise son 1 ayda yüzde 7 artış gözlenirken, son 3 ayda yüzde 50 artış gözlendi.

YORUMLAR

  1. Kamil Abi dedi ki:

    Bizim ülkede Twitter’da en çok hissesi bulunan ve bildiğimiz kişi acıların çocuğu emrah. Şaka yapmıyorum inanmayan araştırsın. Bu arada ben bu Twitter, Facebook hisseleri alınır mı yoksa alınmaz mı onu merak ediyorum.