Venezuela’da ekonomik kriz nedeniyle Big Mac satışları durduruldu

Önümüzdeki birkaç gün içinde Venezuela’daki herhangi bir McDonald’s şubesini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, ünlü fast-food devinin en meşhur hamburgeri Big Mac dışında farklı bir şeyler tercih etmeniz gerecek. Çünkü Venezuela’daki McDonald’s şubelerinde ekmek yetersizliği nedeniyle Big Mac satışları durduruldu.

McDonald’s şirketinin Latin Amerika ve Karayipler’deki iş ortağı Arjantin merkezli Arcos Dorados Holding sözcüsü Daniel Schleiniger, konuyla ilgili Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Tedarikçilerimizle birlikte müşterilerimize yüksek kalitede gıda hizmeti sağlamaya devam edebilmek için en iyi seçenekleri değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Önerilen: Türkiye’de Big Mac hamburger alabilmek için kaç saat çalışmak gerekiyor?

Ekonomik krizle boğuşan Venezuela, temel ihtiyaç ürünlerindeki kıtlık nedeniyle yağma olaylarıyla da gündeme gelmişti.

Uzun bir süredir ekonomik krizin yaşandığı ülkede döviz gelirinin yüzde 95’i petrol satışlarından elde ediliyordu. 2014 yılı sonlarından itibaren petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri arasında en büyük yarayı alan Venezuela’da işler daha kötü bir hal alıyor. Ülkede halkın satın alım gücü düşmeye devam ederken Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun istifa etmesini isteyenler sokakta polisle çatışıyor.

Associated Press (AP) fotoğrafçılarından Fernando Llano, Venezuela’da yaşanan kötü durumu geçtiğimiz haftalarda aşağıdaki fotoğraflarla dünyaya servis etmiş ve yaşanan problemleri gözler önüne sermişti:

(AP) / Fernando Llano
(AP) / Fernando Llano

Dış borçlanmada 120 milyar dolar sınırını geçen ülkede enflasyon yüzde 720’lere ulaşırken gıda bulmakta güçlük çeken halk, pazar yerlerindeki ve sokaklardaki artıkları toplamaya devam ediyor.

(AP) / Fernando Llano
(AP) / Fernando Llano

Ülkedeki ekonomik kriz her geçen gün derinleşiyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), ülke ekonomisindeki daralmanın devam edeceğini, enflasyonun yüzde bin 642 seviyesine ulaşacağına işaret ediyor. Dış borç yükü artmaya devam eden Venezuela’nın borçlarını ve faizlerini ödeyebilmesi için 18 ay içinde yaklaşık 20 milyar dolara ihtiyacı olduğu belirtiliyor.

Ekonomisi petrole bağımlı olan Venezuela, her gün yaklaşık 2 milyon varil petrol ihraç ediyor. Petrol fiyatlarındaki her 1 dolarlık düşüş, ülkeye yıllık 720 milyar dolarlık gelir kaybına mal oluyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu