EkonomiKripto Para

Dünden Bugüne Venezüella Ekonomisi ve Ülkenin Kripto Para Planları

Venezüella, petrolü yoğun şekilde kullanan bir ülke. 1980’lerde petrol fiyatları düştüğünde, Venezüella yıkıma uğradı. İnsanlar işlerini kaybetti ve enflasyon yüzde 80’in üzerine çıktı. Venezüella’nın GSYİH’si 1990’larda ve 1991’de bir miktar yükselse de, işsizlik yüksek ve ücretlerse düşük kaldı.

Ülkenin petrole olan bağımlılığı her zaman sürdü. Bu bağımlılık sorunlu bir hükümetle birleşince, enflasyon 1990’ların ortalarında yüzde 100’e ulaştı. Ülke ayrıca 1994 yılında bir bankacılık krizi yaşadı.

Hugo Chávez’in 1999’dan 2001’e kadarki görev süresinin ilk birkaç yılında petrol fiyatları yükseldi ve Venezüella devlet başkanı ülkenin politikalarını sosyalist demokratik bir yönde değiştirdi. Bu değişim Güney Amerika ülkesini petrole daha da fazla bağımlı hale getirdi.

Ülke 2002’den itibaren durgunluk yaşamayı sürdürdü ve Chávez’in 2013’teki ölümüyle, sefalet endeksinde 1. sırada yer aldı. Sefalet endeksi işsizlik ve enflasyon faktörleri dikkate alınarak hesaplanıyor.

Venezüella ekonomisi, para birimi olan bolívar’ın kıskacında. Ülkede enflasyonun şu sıralar, her ay ikiye katlanan fiyatlarla yüzde 4000’in üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler arasında, Venezüella 2017 yılında GSYİH sıralamasında 37. sırada yer aldı. GSYİH, son üç yıl boyunca sürekli olarak yüzde 10’un üzerinde küçüldü.

İşsizlik yüzde 30’un üzerinde ve Venezüella vatandaşlarının yüzde 85’inden fazlası yoksulluk sınırının altında yaşam sürüyor. Bu yıl itibarıyla Venezüella’nın GSYİH’sinin yüzde 34’ünden fazla borcu bulunuyor.

Ülke şu anda borçlarını ödeyemiyor.

Venezüella hükümetinin ülke ekonomisi yeniden canlandırmak için bir planı var. Bu plan neredeyse hala yeni bir teknoloji olan kripto para birimini etrafında şekilleniyor.

Bugün Venezüella hükümetinin ülke ekonomisi için neler planladığını ve bu planların olası etkilerinin neler olacağına bir bakacağız.

Venezüella’da Neler Oluyor?

Venezüella’nın Kurucu Devlet Meclisi kısa süre önce Venezüella’yı ayağa kaldırmayı amaçlayan bir tasarıyı onayladı. Tasarı Venezüella Devlet Başkanı Nicolás Maduro tarafından önerildi.

Çeşitli hükümler ve 60’ın üzerinde makale arasında, tasarı günlük işlemler için kullanılacak kripto para birimlerini onaylıyor ve yasal hale getiriyor. Daha önemlisi, bu tasarı, Petro’nun ticari olarak kullanılmasına da izin veriyor.

Petro, ülkenin en önemli varlığı petrolle desteklenen bir kripto para birimi.

Venezüella vatandaşları Petro’yu iki farklı şekilde satın alabilirler. Ülke vatandaşlarının kripto para birimini bir kamu dairesinden ya da hükümetin resmi web sitesinden satın alabilmeleri mümkün

Onaylanan yasa, Venezüella’nın ülkeye yatırımı teşvik etmeyi amaçlayan kara para aklama karşıtı birtakım yasaları da değiştirdi.

Venezüella hükümeti Petro’yu ticaret için kullanarak ülkenin sorunlu ekonomisini tekrardan canlandırmayı ve ABD’nin güvenini yeniden kazanmayı umuyor.

ABD, Venezüella’nın en büyük ihracat ve ithalat ortağı konumunda yer alıyor. Buna rağmen, iki ülke arasındaki ilişki bir hayli gergin ve sallantıda. Zira Amerikan şirketleri ve diplomatlar Venezüella’dan ihraç edildi ve ABD daha önce ülkeye karşı bazı yaptırımları hayata geçirdi.

Venezüella, kripto para birimi Petro’nun, şirket operasyonlarını, ABD’nin ülkeye karşı uygulamak istediği ekonomik ablukaya karşı garanti altına alacağını düşünüyor.

AirTM ve Zcash Yardımı Yolda

Ülke ekonomisini yeniden canlandırmak ve büyütmek için birlikte çalışanlar sadece Venezüella hükümeti ve Petrol değil; kripto sektörünün iki büyük oyuncusu da bu amaca el uzatıyor.

Meksikalı bir kripto para cüzdanı servisi olan AirTM, Venezüellalı kullanıcılarına 100,000 dolar destek sağlayacağına dair söz verdi. Servis, her alıcıya 10 dolar vermeyi planlıyor. İlk bakışta 10 dolar küçük bir para gibi gelebilir, ancak Venezüella için önemli bir miktar. Zira ülkede, bir haftalık gıda, bir haftalık kira veya bir aylık ilaç ihtiyaçları 10 dolar ile rahatça karşılanabiliyor.

Bununla birlikte kripto para birimi Zcash’ten sorumlu şirket, Venezüella’nın bu amacına karşılık “büyükçe” bir bağış sözü verdi.

Peki, bütün bunlar ne anlama geliyor?

Kripto para birimi Petro ile Venezüella, diğer ülkelerle arasındaki ticareti desteklemeyi planlıyor. Bu kapsamda Petro’nun kullanımının teşviki için önceden hazırlanmış planlar var.

İlk olarak, Venezüella şirketleri artık kripto para birimini yasal ve ticari olarak resmen kullanabilecekler. Örneğin, sınır yakınlarındaki bir Brezilya devleti olan Roraima’ya mal ve hizmet satın alımları için Petro ile ödemeler yapılacak.

İkinci olarak, Petro Venezüella’nın para birimi bolívarın yerini kesinlikle almayacak. Bunun yerine, Petro ticari canlandırmak, ticaret faaliyetlerini desteklemek ve bolívarın satın alma gücünü artırmak için kullanılacak.

Ekonomisinin allak bullak olması, kripto para biriminin görece başarısızlığı ve bu planların bir kripto para birimine bağlı olması nedeniyle Venezüella’nın işi bir hayli zor. Ancak bir gerçek var ki, Venezüella bize, ülkelerin ekonomik krizleri çözmek için kripto paralara yönelecekleri bir aşamaya girdiğimizi net bir şekilde gösteriyor.

Ekonomisini büyütmeye ihtiyaç duyan Venezüella şimdi kripto para birimi Petro, AirTM ve Zcash’le güçlerini birleştirmeyi deniyor. Ne olup bittiğini hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu